Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Rekord w Sulęczynie
niedziela, 22 marca 2015
Nie znaleziono zdjecia
Fot. J. Bogdan

22 marca br. w Sulęczynie Kaszubi obchodzili 777. rocznicę pierwszej pisemnej wzmianki o naszym regionie. Padł kolejny rekord w jednoczesnej grze na akordeonach z udziałem 346 muzyków.

Uroczystości w Sulęczynie związane były z obchodami Dnia Jedności Kaszubów. Wydarzenie organizowane jest od 12 lat, co roku w innym zakątku regionu, na pamiątkę pierwszej pisemnej wzmianki o Kaszubach, pochodzącej z bulli papieża Grzegorza IX z 19 marca 1238 roku.

Tradycyjnie obchody Dnia Jedności Kaszubów rozpoczęła uroczysta msza święta z elementami w języku regionalnym. Po nabożeństwie Kaszubi przemaszerowali w barwnym korowodzie do gmachu miejscowej szkoły podstawowej. Tu oficjalnego otwarcia imprezy w imieniu organizatorów dokonali wójt gminy Sulęczyno Bernard Grucza i prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Łukasz Grzędzicki.

Przez cały dzień w sulęczyńskiej podstawówce można było posłuchać ludowych kapel, skosztować przysmaków kuchni regionalnej, obejrzeć rękodzieła pomorskich artystów, rzemieślników i hafciarzy, czy zagrać w kaszubską baśkę.

Od 10 lat głównym punktem imprezy jest bicie rekordu w jednoczesnej grze na akordeonie. W tym roku na imprezę przybyło aż 346 muzyków, którzy wykonując dwie znane kaszubskie melodie, pod batutą Pawła Nowaka, pobili ubiegłoroczny rekord z Sierakowic. Główny dyrygent przygotował też wystawę swojej kolekcji akordeonów, na której zaprezentował kilkadziesiąt instrumentów pochodzących z różnych zakątków Europy oraz innych części świata.

FOTORELACJA 1

FOTORELACJA 2

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2021 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.