Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Haft kaszubski wyróżniony przez MKiDN
czwartek, 19 listopada 2015
Nie znaleziono zdjecia
Fot. https://www.facebook.com/Informacja-Turystyczna-w-Koscierzynie

Hafciarstwo kaszubskie szkoły żukowskiej zostało wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, na której znajduje się zaledwie kilka, wyróżnionych w ten sposób, elementów niematerialnej kultury z terenów całej Polski.

Do tej pory na liście znalazło się rusznikarstwo artystyczne i historyczne, szopkarstwo krakowskie, pochód Lajkonika, flisackie tradycje w Ulanowie, procesja Bożego Ciała w Łowiczu, język esperanto oraz umiejętność wytwarzania instrumentu i gry na kozie.

Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego jest spisem przejawów żywego dziedzictwa niematerialnego z terenu Polski. Lista ma charakter informacyjny i zawiera opis zamieszczonych na niej zjawisk, ich rys historyczny, informacje o miejscu występowania, znaczeniu dla praktykujących je społeczności, a także materiały fotograficzne.

Haft żukowski na prestiżowej liście znalazł się w połowie października dzięki staraniom Mariana Jelińskiego z Fundacji Skansenu Pszczelarskiego oraz żukowskich hafciarek - Wandzie Dzierzgowskiej, Bernadecie Reglińskiej i Marii Płotce.

Szkoła żukowska  haftu kaszubskiego została zapoczątkowana przez norbertanki sprowadzone do klasztoru około 1209 roku. Początkowo były to hafty jednobarwne, wykonane srebrnymi i złotymi nićmi. Specyfiką szkoły żukowskiej były specyficzne metody wzornicze czepców, zdobionych motywami roślinnym (tulipanami, owocami granatu, liliami i innymi). Obecnie kolorystyka ogranicza się do siedmiu podstawowych barw z dominującymi zawsze odcieniami błękitu. Wzornictwo cechuje się pewnym ubóstwem doboru i delikatnym wycieniowaniem kolorystyki – nawiązujące do ubogiego życia w klasztorze. Wzornictwo żukowskie rozprzestrzeniło się na prawie cały obszar powiatu kartuskiego. Żukowskie norbertanki prowadziły również szkołę dziewcząt dla panien z pomorskich rodów szlacheckich, córek gdańskich patrycjuszy i bogatego chłopstwa. Znaną hafciarką w Żukowie była Jadwiga Ptach.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.