Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Zapisz dziecko na kaszubski już dziś!
poniedziałek, 11 kwietnia 2016

30 kwietnia  - do tego czasu można złożyć do dyrektora szkoły wniosek o rozpoczęcie nauki języka kaszubskiego. Wniosek taki mogą składać rodzice dzieci, lub - w wypadku uczniów starszych - sami uczniowie. Pozwoli to od 1 września 2016 r. na zorganizowanie dla kolejnych grup uczniów nauczania przedmiotu pod nazwą „język kaszubski”, w ramach którego będą mogli poznawać także historię, geografie i kulturę Kaszub – regionu, w którym zamieszkują.

Nauka języka kaszubskiego daje bezcenną, a w skali kraju niepowtarzalną, okazję do zapoznania ucznia z jego własnym regionem. Język regionalny nie jest w tym wypadku jedynie kodem służącym do porozumiewania się, ale – co istotniejsze – stanowi nośnik treści będących depozytem wartości fundamentalnych dla wykształcenia mentalności młodego człowieka. Pozwala to odbudowywać, czy wprost budować na nowo, tożsamość regionalną w oparciu o wyniesione ze szkoły, a zatem podniesione do rangi oficjalnych, kompetencje kulturowe w ich szerokim ogólnoludzkim zakresie.

Warto przytoczyć, w tym miejscu wyniki prowadzonych badań naukowych, które jednoznacznie potwierdzają fakt, iż znajomość większej liczby języków może korzystnie wpływać na rozwój zdolności intelektualnych człowieka. Osoby cechujące się znajomością kilku języków posiadają bardziej wielostronną i złożoną strukturę inteligencji. Wyraźną przewagę wykazują w zakresie elastyczności poznawczej i kreatywnego myślenia (Lambert i Tucker, 1972), a także w dziedzinie myślenia analitycznego i metajęzykowego. Osoby multilingwalne posiadają większą wrażliwość językową (Ben-Zeev, 1977), wykazują, i to już w wieku dziecięcym, doskonałe zdolności tłumaczeniowe (Malakoff i Hakuta, 1922). Ponadto lepiej uczą się kolejnych języków, są bardziej otwarte na inne kultury i bardziej tolerancyjne.


Od ponad dwudziestu lat, kiedy to  na mocy artykułu 13. ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty stworzono podstawy prawne do wprowadzania nauczania języka kaszubskiego w szkole. Od tego momentu w ofercie programowej coraz liczniejszych placówek oświatowych – głównie szkół podstawowych i gimnazjów – wprowadzać zaczęto język kaszubski jako przedmiot o charakterze fakultatywnym. Jak wskazują statystyki, cieszy się on ciągle wzrastającym zainteresowaniem ze strony uczniów. Według danych Systemu Informacji Oświatowej w obecnym roku szkolnym 2015/2016 języka kaszubskiego uczy się w szkołach na Pomorzu 19 085 dzieci: w szkołach podstawowych uczy się 15 511  dzieci, w gimnazjach – 2653 dzieci, w szkołach ponadgimnazjalnych – 937 uczniów. Z roku na rok liczba dzieci uczących się języka kaszubskiego sukcesywnie wzrasta.


Nauczanie języka kaszubskiego odbywa się na podstawie składanego dobrowolnie wniosku. Wzór wniosku pobierz >> WNIOSEK.doc Wniosek należy złożyć w okresie przygotowywania nowego arkusza organizacji szkoły, tj. do 30 kwietnia. Wniosek ten dotyczy całego okresu nauki ucznia w danej szkole. Na podstawie tego samego wniosku dyrektor organizuje dla ucznia naukę własnej historii i kultury (począwszy od II etapu nauczania – do IV etapu).

Zachęcamy rodziców uczniów zainteresowanych  kulturą, historią i językiem swojej małej ojczyzny  do złożenia wniosku.


Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie od wielu lat jest propagatorem wprowadzenia języka kaszubskiego na różnych etapach edukacji. Promując i rozwijając działalność edukacyjną staliśmy się również wydawcą podręczników do nauki języka kaszubskiego. Obecnie posiadamy 9 podręczników dopuszczonych do nowej podstawy programowej na wszystkie etapy nauczania oraz wiele innych publikacji wspomagających naukę.

Prowadzimy również portale edukacyjne dla nauczycieli jak www.skarbnicakaszubska.pl, gdzie gromadzone są programy nauczania, pomoce naukowe czy źródła, www.wirtualnekaszuby.com, na którym znajdują się zamówione filmy o charakterze edukacyjnym podejmujące najróżniejsze zagadnienia związane z regionem. Zrzeszenie jest również organizatorem corocznych konferencji metodycznych dla nauczycieli regionalistów.


Ale to nie wszystko! Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie przygotowuje dla dzieci uczących się języka kaszubskiego wyjątkowe inicjatywy! W tym roku jest to m.in. konkurs plastyczny „Aktywne Kaszuby. Miejsca, wydarzenia, ludzie”, organizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Trefl Pomorze, dzięki któremu dzieci uczące się języka kaszubskiego, które zgłosiły się do tej inicjatywy, będą miały okazję przyjechać do Ergo Areny i podziwiać zmagania sportowe drużyny siatkarskiej! Na zwycięzców indywidualnych czekają atrakcyjne nagrody!

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.