Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Rekrutacja na etnofilologię kaszubską!
poniedziałek, 22 sierpnia 2016

Rekrutacja na etnofilologię kaszubską w roku akademickim 2017/18 rozpocznie się 20 czerwca.

Etnofilologia kaszubska na Uniwersytecie Gdańskim – stacjonarne studia I stopnia profil praktyczny

unikatowy kierunek studiów w Polsce, międzywydziałowy (nauki humanistyczne i nauki społeczne) związany nabywaniem wiedzy o Kaszubach (historia, literatura, język, kultura), z praktyczną nauką języka kaszubskiego (w programie studiów ok. 600 godzin ćwiczeń).

Profil praktyczny – obowiązkowa 3-miesięczna praktyka.

Główni partnerzy – współudział w tworzeniu programu studiów i prowadzeniu zajęć:

W programie studiów zajęcia poza budynkiem uniwersytetu związane z kształceniem umiejętności profesjonalnych we współpracy ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Kaszubskim Uniwersytecie Ludowym oraz Radiem Kaszëbë.

Po ukończeniu studiów licencjackich absolwent będzie mógł kontynuować naukę na studiach II stopnia na UG, m.in. na Wydziale Filologicznym (filologie obce po zdaniu na etapie rekrutacji egzaminu z języka kierunkowego; na kulturoznawstwie, na Wydziale Historycznym (historia, historia sztuki, krajoznawstwo i turystyka historyczna), na Wydziale Nauk Społecznych: wszystkie pedagogiki (po spec. naucz.), dziennikarstwo, socjologia, politologia, historia, etnologia, filozofia,.


Kaszubskiego można nauczyć się od podstaw!

Zapotrzebowanie na osoby znające biegle język kaszubski jest obecnie w środowisku kaszubskim bardzo duże. Po etnofilologii i odpowiednim przygotowaniu zawodowym można znaleźć pracę w szkolnictwie, w administracji samorządowej na terenie Kaszub, gdzie oczekuje się znajomości języka kaszubskiego, w instytucjach kultury i w mediach regionalnych.

Rozkwit kaszubszczyzny spowodował naturalny wzrost zainteresowania językiem i kulturą Kaszub na Pomorzu w różnych instytucjach kulturalnych i państwowych. Coraz wyraźniejszy staje się więc nie tylko brak nauczycieli, ale i profesjonalistów z odpowiednim wykształceniem uniwersyteckim w dziedzinie kulturalnej, medialnej, promocyjno-reklamowej, w urzędach (język pomocniczy w kilku gminach województwa pomorskiego), dotyczy to w dużym stopniu kompetencji językowych. Osłabienie przekazu międzypokoleniowego sprawiło, że – paradoksalnie – mowy rodzinnej trzeba uczyć jak języka obcego: systematycznie, refleksyjnie, programowo. Dla zachowania kaszubszczyzny – na obecnym etapie rozwoju będącej in statu nascendi – nieodzowne jest, aby standaryzacja języka odbywała się w procesie nauczania.


Obecnie mamy do czynienia z żywiołowym rozwojem kaszubskiej edukacji językowej, związane jest to m.in. z tym, że Europa tak samo troszczy się o znajomość języków obcych najbardziej w świecie rozpowszechnionych, jak i zachowanie języków zagrożonych, tzn. względy pragmatyczne wielojęzyczności nie eliminują zabiegów podtrzymujących czynną znajomość języków regionalnych (Europejska Karta języków regionalnych lub mniejszościowych).

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.