Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
2017: Ruszają zapisy do III edycji Letniej Szkoły
poniedziałek, 19 grudnia 2016

Ruszyły zapisy na III Letnią szkołę języka kaszubskiego! Będzie to nie tylko kurs nauki języka, ale też możliwość poznania bogatej historii i kultury Kaszub. A wszystko to w unikatowej scenerii.

Wraz z końcem czerwca planujemy rozpocząć III edycję Letniej Szkoły Języka Kaszubskiego, Kultury i Historii Kaszub! To efektywny kurs, podczas którego - dzięki połączeniu wiedzy teoretycznej i warsztatowej - można doskonalić swoje kompetencje językowe i  zagłębić się w żywej kulturze kaszubskiej. To rzadka okazja, aby poznać język kaszubski od podstaw, bądź doszlifować jego znajomość pod okiem profesjonalnej kadry.  

Oprócz intensywnego, świetnie przygotowanego lektoratu (sprawdzonego już w latach minionych), uczestników kursu czeka bogaty program wycieczek i warsztatów. A wszystko to w malowniczej scenerii głównie Szwajcarii Kaszubskiej! Przewidujemy wykłady osób zaangażowanych w rozwój współczesnej kultury Kaszub i Pomorza oraz spotkania z bardzo ciekawymi ludźmi. Atrakcją będzie ponownie m.in. spływ kajakowy Zbrzycą, połączony z poznawaniem twórczości literackiej Stanisława Pestki (pseud. Jan Zbrzyca), który pochodził z Rolbiku nad Zbrzycą. Udział w naszym przedsięwzięciu to okazja do spędzenia interesującego urlopu, podczas którego można połączyć naukę z zabawą. Dotychczas wśród uczestników byli przede wszystkim potencjalni nauczyciele kaszubskiego, studenci z różnych kierunków (głównie polskich uczelni), animatorzy kultury, przewodnicy turystyczni, naukowcy z kraju i zagranicy i wielu pasjonatów Pomorza.   

Intensywny kurs jest połączeniem wiedzy teoretycznej i warsztatowej. Oferujemy Państwu:

  • Część teoretyczną w systemie stacjonarnym (60 godzin lekcyjnych, w tym 50 godzin zajęć z gramatyki i ortografii języka kaszubskiego i 10 godzin z historii, kultury, sztuki i regionalizmu);
  • Część warsztatowo – praktyczną (60 godzin lekcyjnych wyjazdów studyjnych z kaszubskojęzycznym przewodnikiem do miejsc utrwalonych w literaturze kaszubskiej).

Planujemy wycieczki do następujących miejsc:

I. Wiele i Wdzydze Kiszewskie (m.in. kalwaria wielewska i Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny),

II. Rumia (XIX Zjazd Kaszubów) i Wejherowo (m.in. Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, kalwaria wejherowska,), 

III. Kościerzyna, Bytów, Płotowo (m.in. Muzeum Ziemi KościerskiejMuzeum KolejnictwaMuzeum AkordeonuMuzeum Zachodniokaszubskie w BytowieMuzeum Szkoły Polskiej w Płotowie),

IV. Słupsk, Swołowo, Kluki (m.in. Muzeum Pomorza Środkowego w SłupskuMuzeum Kultury Ludowej Pomorza w SwołowieMuzeum Wsi Słowińskiej w Klukach),

V. Gdańsk, Sopot, Gdynia (m.in. archikatedra oliwska, Oksywie, Muzeum Miasta Gdyni),

VI. Kartuzy i okolice (m.in. Muzeum Kaszubskie w Kartuzach, Wieżyca).

 

Uczestnicy kursu zakwaterowani będą w malowniczej okolicy Szymbarku i Wieżycy.

Informacja o zakwalifikowaniu się na kurs oraz informacje szczegółowe dotyczące kursu zostaną przekazane drogą elektroniczną.

Cena: 1000 zł

Miejsce kursu: Wieżyca – Szymbark

Termin: 26 czerwca – 9 lipca 2017

Program obejmuje 120 godzin kursu wraz z wyżywieniem, noclegami, wynajęciem sal, wyjazdami studyjnymi (autokarem, biletami wstępu).

Kurs zakończy się egzaminem (cześć pisemna i ustna) badającym znajomość języka i kultury kaszubskiej. Po egzaminie ZKP wystawi certyfikat potwierdzający ukończenie kursu.

Ramowy porządek dnia dla uczestników letniej szkoły:

7.30 – 8.10  - Śniadanie w miejscu zakwaterowania

8.30 – 13.30 - Zajęcia z języka kaszubskiego

13.30 – 14.00 Przerwa obiadowa

14.00 – wykłady/warsztaty/ spotkania z animatorami kultury kaszubskiej

ok. 20.00 kolacja

 

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

 

Formularz zgłoszeniowy prosimy wysyłać na adres kontakt@kaszubi.pl

 

Zapraszamy do zapoznania się z galerią z poprzedniej edycji:

II edycja Letniej szkoły

 

Relacja z Letniej Szkoły Języka i Kultury Kaszubskiej w Twojej Telewizji Morskiej:

 

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2017 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.