Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Dzień Jedności Kaszubów już za nami! (Galeria)
poniedziałek, 20 marca 2017

Do Chmielna przybyli licznie Kaszubi oraz goście, którzy chcieli uczestniczyć lub kibicować w próbie pobicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach. W tym roku udało się zgromadzić 351 akordeonistów , co niestety nie starczyło do pobicia rekordu sprzed roku ustanowionego w Bojanie. Jednak tak jak zaznaczyli prowadzący najważniejsze jest to, że możemy wspólnie grać, wspólnie muzykować i przede wszystkim dobrze się bawić przy kaszubskich utworach.

Obchody zainaugurowano wspólną mszą św. w kościele pw. św. Piotra i Pawła, a po niej barwny korowód przemaszerował do Zespołu Szkół. Oprócz kibicowania przy biciu rekordu goście Dnia Jedności Kaszubów mieli możliwość zapoznania się z  wystawami rękodzieła w ramach kiermaszu twórców ludowych oraz pyszności kuchni kaszubskiej, które można było nabyć z stoisk Kół Gospodyń wiejskich. Wydarzeniu towarzyszyły również liczne występy zespołów lokalnych.

 

GALERIA ZDJĘĆ

 

Relacja z Dnia Jedności Kaszubów w gdańskiej Panoramie:

 

Poniżej zamieszczamy filmy z przemarszu korowodu z uroczystej mszy świętej w kierunku Zespołu Szkół oraz próbę bicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach (źródło: Express Kaszubski).

 

 

Dzień Jedności Kaszubów (Dzéń Jednotë Kaszëbów) to święto obchodzone corocznie 19 marca upamiętniające tę pierwszą pisemną adnotację o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX.  9 marca 1238 papież Grzegorz IX zatytułował szczecińskiego księcia „księciem Kaszub” (łac. clare morie… duce Cassubie), potwierdzając dobra podarowane przez Bogusława I  zakonowi joannitów pod Stargardem nad Iną. Była to pierwsza historyczna wzmianka o Kaszubach.

Pierwszy w historii Dzień Jedności Kaszubów odbył się w 2004 roku w Gdańsku. Rok później impreza ponownie zorganizowana została w grodzie nad Motławą, natomiast w następnych latach kolejno w miejscowościach: Tuchomie (2006), Kramarzyny (2007), Miastko (2008), Bytów (2009), Kartuzy (2010), Słupsk (2011), Brusy (2012), Kościerzyna (2013), Sierakowice (2014), Sulęczyno (2015) i Bojano (2016).

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.