Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Promocja słuchowiska Kaszëbògònia
piątek, 7 kwietnia 2017

Wczoraj w murach bytowskiego zamku wybrzmiały tajemnicze słowa i dźwięki pierwszego kaszubskiego słuchowiska science-fiction Kaszëbògònia. Promocja słuchowiska przyciągnęła do Sali Portretowej prawdziwe tłumy.

Spotkanie nieprzypadkowo odbyło się w Bytowie, bo autor scenariusza Jaromir Szroeder, jak i autor opowiadania na podstawie, którego powstało słuchowiska, Jón Natrzecy, to mieszkańcy ziemi bytowskiej.

Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego odsłuchania Kaszëbògònii i obejrzenia specjalnie na tę okazję przygotowanych przez Marię i Aleksandrę Jakuckie grafik, które pozwoliły słuchaczom przenieść się w kosmiczno – ziemską przestrzeń radiowego teatru wyobraźni.

Uczestnicy spotkania mieli okazję również posłuchać o pracy Jaromira Szroedera nad scenariuszem, o tworzeniu ilustracji dźwiękowej Ola Walickiego, o pracy reżyserskiej i realizatorskiej Jacka Puchalskiego czy o kreowaniu, interpretowaniu postaci opowiadania przez radiowych odtwórców bohaterów słuchowiska.

zdjęcia: Kazimierz Rolbiecki

Akcja słuchowiska dzieje się równolegle w dwóch światach, w bliżej nieokreślonej przeszłości oraz kosmicznej teraźniejszości - a może przyszłości?  Dwie rozgrywające się na ziemi i w kosmosie narracje, na początku zdają się nie mieć ze sobą nic wspólnego, jednak pod koniec zaskakują oryginalną puentą. Tajemnicze przestrzenie, w których toczy się akcja, zawierają wiele bodźców mogących rozpalić wyobraźnię słuchacza. Całość, obudowana magiczną muzyką Ola Walickiego oraz zręcznie wyreżyserowana i wzmocniona dodatkowymi efektami dźwiękowymi przez Jacka Puchalskiego, jest ciekawym i nietuzinkowym dziełem, które być może, stanie się inspiracją do kolejnych tego typu działań. Ale przede wszystkim, mam nadzieję, że będzie fantastyczną przygodą i inspirującym doświadczeniem dla słuchaczy, że ciekawie opowie Wam historię… która się nie wydarzyła? Wydarzyła? A może właśnie gdzieś się dzieje…?

 

Scenariusz: Jaromir Szroeder

Ilustracja dźwiękowa: Olo Walicki  

Reżyseria i efekty dźwiękowe, realizacja nagrania, mastering: Jacek Puchalski

Scenariusz na podstawie opowiadania Jóna Natrzego Kaszëbògònia

 

Nagrania dokonano w Studiu Nagrań Radia Gdańsk

 

Wykonawcy:

 1.  Narrator  - Ewa Warmowska 
 2. Mimir Bëtojc – Michał Bronk
 3. Krëka –  Zbigniew Jankowski  
 4. Klësta – Magdalena Kropidłowska
 5. Prokùratór Chëra – Jaromir Szroeder
 6. Pòdzérnik Larf - Maciej Miecznikowski
 7. Nôstarszô Bialckô – Lucyna Radzimińska 
 8. Szlachòwnik – Piotr Dziekanowski
 9. Wòjsłôw òd Krëpów – Szymon Radzimiński
 10.  Chrap òd Òsów – Jacek Puchalski
 11. Lepa Warcojc òd Bialców – Lucyna Sorn
 12. Stach òd Krëpów – Piotr Dziekanowski
 13. Glabùna – Ryszard Sylka 
 14. Półbratczi  - Ryszard Sylka

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.