Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Udostępniamy książkę o Gryfie Pomorskim!
poniedziałek, 8 maja 2017

                Tematy historyczne zawsze budziły duże zainteresowanie społeczności zrzeszonej. Jego owocem są liczne działania związane z poznawaniem dziejów Pomorza. Zaś wśród tych działań jednymi z najważniejszych są publikacje, które z inicjatywy działaczy Zrzeszenia, lub pod jego szyldem, były i są wydawane. Wśród wielu tematów niezwykle istotnymi są te związane  z historią ostatniej wojny, a zwłaszcza konspiracji pomorskiej. Co ważne tematy te w ostatnich latach budzą także ogromne zainteresowanie. Najlepszym dowodem są tłumy, jakie były obecne na licznych spotkaniach promocyjnych publikacji poświeconych tej problematyce. Świetnym przykładem jest choćby fundamentalne dzieło Andrzeja Gąsiorowskiego i Krzysztofa Steyera "Tajna Organizacja Wojskowa »Gryf Pomorski«".  Także wydane w ubiegłym roku biografie dwóch ważnych dla tego okresu osób pióra Krzysztofa Sławskiego (o Bernardzie Szczęsnym) oraz Krzysztofa Kordy (o ks. ppłk Józefie Wryczy) cieszyły się równie wielkim zainteresowaniem.

                Niestety tym, jak i wielu innym rzetelnym pracom poświeconym temu okresowi towarzyszą także bardzo bałamutne opracowania, często uzurpujące sobie miano "prawdziwych historii" czy "prezentacji nieznanych faktów". Co gorsza owi publicyści często nie tylko nie mają szacunku dla elementarnej prawdy, ale nawet czasem atakują, głównie personalnie, rzetelnych badaczy. Dlatego warto nie tylko wydawać, ale także szeroko propagować merytoryczne i dobrze napisane opracowania. Tak samo warto uczulać na fałsze i manipulacje.

                Przy okazji promocji dwóch wspomnianych wcześniej zeszłorocznych publikacji często wspominano ostatnią pracę zasłużonego badacza konspiracji pomorskiej Leona Lubeckiego. U schyłku zeszłego wieku gdy nie chciał swoim autorytetem żyrować celowych manipulacji dotyczących historii Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski", został pomówiony w najgorszy możliwy sposób. Jednak nie tylko zdecydowanie odparł te ataki i skompromitował ich autorów, ale opublikował tę historię ku przestrodze dla potomnych.

                Niewielka książeczka "Preparowanie dokumentów i fałszowanie niektórych epizodów historii Tajnej Organizacji Wojskowej »Gryf Pomorski«" została wydana już po śmierci doktora Lubeckiego, jednak rozeszła się bardzo szybko stając się ważnym narzędziem budowania rzetelnej pamięci historycznej o wydarzeniach z okresu II wojny światowej. Zachęcani od lat do jej reedycji postanowiliśmy pójść krok dalej i opublikować ją w formie elektronicznej. Bez wątpienia jest to forma, która najlepiej trafi zwłaszcza do młodego pokolenia. Zwłaszcza, że celowe zafałszowywanie historii i ataki na badaczy, których interesuje przede wszystkim prawda, a nie interesowna propaganda zdarzają się także i dzisiaj. Wręcz można powiedzieć im mniej wśród żywych jest świadków tamtych wydarzeń, którzy swoim słowem i świadectwem dyskredytować mogli wierutne kłamstwa, tym śmielej się manipuluje przeszłością.

                Dlatego polecamy wszystkim tę skromną lekturę. Zwłaszcza niehistorykom: samorządowcom, politykom i działaczom kultury,  którzy czasem są bezbronni wobec agresywnych manipulacji, przykrywanych hasłami o bohaterstwie, patriotyzmie i trosce o pamięć. Żadnemu z bohaterów naszej historii niczego nie ubędzie, jak poznawać będziemy także jego potknięcia czy wahania. A najgorszą zbrodnią jest oskarżanie tych co oddali życie za Ojczyznę o niecne rzeczy, tylko dlatego, by wybielić zachowanie ich towarzyszy. Dlatego za Leonem Lubeckim, przypominając historię, nie bójmy sie prawdy.

Michał Kargul

 

Link do książki

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.