Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
"Ponad życie, ponad śmierć"
poniedziałek, 8 maja 2017

4 maja w gościnnych progach gdyńskiej restauracji Panorama położonej na Kamiennej Górze odbyło się pierwsze z serii zaplanowanych na maj i czerwiec spotkań autorskich promujących najnowszą książkę wydaną nakładem Wydawnictwa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego pod tytułem „Nieustraszeni. 66. Kaszubski Pułk Piechoty imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego 1919-1939”. Autor Marian Hirsz, w rozmowie z redaktorem książki, Markiem Adamkowiczem, miał okazję zaprezentować licznie zgromadzonej publiczności swoje przemyślenia i powody, dla których poświęcił wiele lat życia na zbieranie materiałów do książki o pułku piechoty, który w okresie międzywojennym był jedną z ważniejszych formacji wojskowych na Pomorzu, a w latach powojennych pamięć o nim zaginęła.

Praca „Nieustraszeni. 66 Kaszubski Pułk Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 1919-1939” jest jedną z nielicznych publikacji dokumentujących historię tej jednostki wojskowej związanej m.in. z Poznaniem (Jeżyce), Grudziądzem, Toruniem, Kartuzami, Kościerzyną, Tucholą, Chojnicami i Chełmnem. Autor dotarł do wielu dotychczas nieznanych źródeł ilustrujących dzieje kaszubskiego pułku. Na szczególną uwagę zasługują liczne wspomnienia i relacje żołnierzy z tej jednostki oraz ich rodzin. Ponadto bardzo ciekawie zaprezentowana została historia powstania kaszubskiego pułku, a także jego losy w okresie wojny polsko-bolszewickiej. Wówczas to pułk poniósł wielką ofiarę krwi dla Ojczyzny. Niewiele osób wie, że do dziś na wschodzie kraju znajdują się miejsca upamiętnienia 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego (m.in. w Kuzawce, Kobryniu, Terespolu). Opiekuje się nimi miejscowa ludność, która także ufundowała tablice pamiątkowe. Autor dotarł do wspomnianych miejsc i obiektów. Dużym walorem pracy są dotychczas niepublikowane fotografie, a także biogramy organizatorów pułku, wykazy poległych i zmarłych, zarówno w wojnie polsko-bolszewickiej, jak i w czasie II wojny światowej, listy odznaczonych żołnierzy Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari V klasy oraz Krzyżem Walecznych. Uwagę zwracają obsady personalne pułku. Ważnym elementem książki jest prezentacja życia codziennego tej formacji. Wojsko to przecież nie tylko ćwiczenia czy działania wojenne, to również piękno ceremoniału, życie towarzyskie, rola, jaką w dziejach garnizonu odgrywał pułk, czy przywiązanie lokalnej społeczności do munduru i tradycji wojskowej. Życie matek, żon i dzieci oficerów i podoficerów 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty było również jego nierozerwalnym elementem. Dziś nie ma już pośród nas żołnierzy 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Odchodzą również ich dzieci. Dlatego tak ważne jest ocalenie pamięci o ich czynach i zasługach.

Na promocji książki obecny był 96-letni Maksymilian Kasprzak - ostatni żyjący żołnierz Pułku, który opowiedział m.in. o zmaganiach wojennych w kampanii wrześniowej z 1939 r. Generał Stanisław Śliwa, Prezes Związku Piłsudczyków RP wręczył autorowi książki okolicznościowy ryngraf. Po zakończonej promocji pytań gości i wspomnień nie było końca.

Najbliższe promocje odbędą się w:

* 11.05.2017 godz. 17.30 - Gdynia, Muzeum Marynarki Wojennej, ul. Zawiszy Czarnego

* 30.05.2017 godz. 16.30 - Chełmno, Muzeum Ziemi Chełmińskiej

O terminach spotkań autorskich w Kartuzach, Wielu, Żukowie, Kosakowie, Przodkowie, Kościerzynie, Wejherowie poinformujemy w późniejszym terminie.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.