Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Co zostało z dziedzictwa diecezji chełmińskiej?
poniedziałek, 15 maja 2017

W dniach 12-13 maja w Bibliotece Diecezjalnej w Pelplinie zebrali się przedstawiciele pomorskiego duchowieństwa z Biskupem Pelplińskim dr. Ryszardem Kasyną na czele, członkowie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego z prezesem prof. Edmundem Wittbrodtem oraz miłośnicy Pomorza z różnych stron tego regionu.

Spotkanie rozpoczęło się od wykładu ks. prof. Anastazego Nadolnego z WSD w Pelplinie, który przybliżył słuchaczom dzieje utworzenia i organizacji Diecezji Pelplińskiej. Profesor przypomniał m.in. pastoralne założenia reformy Jana Pawła II z 25 marca 1992 roku reorganizującej Kościół w Polsce.

Następnie Bożena Ugowska reprezentująca Radę Języka Kaszubskiego zaprezentowała historię rozwoju i popularyzacji nabożeństw w języku kaszubskim na obszarze dawnej diecezji chełmińskiej. Zwróciła uwagę na istotne znaczenie kapłanów, którzy jako pierwsi odważyli się odprawiać msze z kaszubską liturgią słowa, jak ks. Franciszek Grucza, ks. Marian Miotk, ks. Bogusław Głodowski. Podkreśliła też dorobek Klubu Studentów Kaszubów działającego przy pelplińskim WSD oraz przypomniała tłumaczenia Pisma Świętego i ksiąg liturgicznych na język kaszubski.

Na zakończenie pierwszego dnia Areopagu dr Krzysztof Korda promował swoją książkę „Ks. ppłk Józef Wrycza (1884-1961). Biografia historyczna.”

W sobotę 13 maja uczestnicy wysłuchali aż pięciu referatów. W porannej sesji: „Posoborowe projekty reformy struktur kościelnych w Polsce w latach 60. i 70. XX wieku” (dr Michał Białkowski z UMK w Toruniu)  i „Aksjologiczne dylematy współczesnego Kościoła w Polsce”  (ks. prof. Henryk Skorowski z UKSW w Warszawie), natomiast podczas południowych obrad: „Ruchy i stowarzyszenia katolickie w diecezji chełmińskiej, a następnie w diecezji toruńskiej: historia, teraźniejszość i przyszłość” (prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski z UMK), „Biskupi chełmińscy drugiej połowy XIX wieku i początku XX wieku wobec spraw narodowościowych na Pomorzu Gdańskim” (Józef Belgrau z ZKP Oddział w Żukowie).

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawowali: Biskup Pelpliński dr Ryszard Kasyna oraz Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

Organizatorami byli: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Kuria Diecezjalna Pelplińska i Wydział Teologiczny UMK w Toruniu.

Szersza relacja z Pelplińskiego Areopagu ukaże się w czerwcowym numerze „Pomeranii”.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.