Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Ambasador Kaszub
poniedziałek, 15 maja 2017

Prof. Edmund Wittbrodt został honorowym Ambasadorem Kaszub w kategorii  „Osobowość Roku”. Tytuł przyznała kapituła złożona z obecnego i byłych marszałków województwa pomorskiego oraz prezesów Gdańskiego Klubu Biznesu i Kaszubskiego Związku Pracodawców. Wyróżnienie zostało wręczone podczas XIV Majówki Pomorskich Przedsiębiorców, która odbyła się 13 maja 2017 w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku.

Prof. Edmund Wittbrodt jest absolwentem Politechniki Gdańskiej, profesorem zwyczajnym na Wydziale Mechanicznym. Specjalizuje się w: budowie i eksploatacji maszyn, mechanice teoretycznej i stosowanej, dynamice układów mechanicznych, metodach komputerowych w mechanice, metodzie elementów skończonych, automatyce i robotyce oraz biomechanice.

Pełnił funkcję prodziekana i dziekana Wydziału Budowy Maszyn. Przez dwie kolejne kadencje był rektorem Politechniki Gdańskiej. Przewodniczył Radzie Rektorów Pomorza Nadwiślańskiego. Kieruje Katedrą Mechaniki i Mechatroniki. Był przewodniczącym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, a także wiceprzewodniczącym Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego. Był ministrem edukacji narodowej w rządzie Jerzego Buzka, senatorem Rzeczypospolitej Polskiej (1997-–2015). Prof. Edmund Wittbrodt był także członkiem Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, członkiem stupięcioosobowego Konwentu ds. Przyszłości Europy. Pełnił obowiązki obserwatora oraz posła do Parlamentu Europejskiego. Dziesięć lat przewodniczył senackiej Komisji Spraw Unii Europejskiej.

Pełni wiele funkcji społecznych, działając na rzecz naszego środowiska lokalnego. Jest przewodniczącym Rady Programowej Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz Rady Naukowo-Programowej Centrum Hewelianum w Gdańsku. Jest członkiem Pomorskiej Rady Oświatowej. Zainicjował powołanie w 2004 roku Rumskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. To działacz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, a od 2016 jest jego Prezesem. Jest również współzałożycielem Instytutu Kaszubskiego. Był inicjatorem utworzenia, rozwijanej obecnie Kaszubskiej Biblioteki Cyfrowej.

Dokonania prof. Wittbrodta były wyróżniane wielokrotnie. Otrzymał między innymi: 18 nagród ministra oraz 50 nagród rektora Politechniki Gdańskiej. Jest laureatem Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza (tzw. Gdańskiego Nobla). Jest Honorowym Obywatelem Miasta Rumia i Zasłużonym dla Powiatu Wejherowskiego. Otrzymał Złoty Medal za zasługi dla Politechniki Gdańskiej, tytuł Członka Honorowego Gdańskiego Klubu Biznesu oraz tytuł Honorowego Członka BCC. Został wyróżniony przez Europejski Komitet Społeczny, Urząd Komitetu Integracji Europejskiej i BCC Medalem Europejskim za dokonania na rzecz idei europejskiej. Otrzymał tytuł Członka Honorowego Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej. Otrzymał Medal Św. Wojciecha za szczególne dokonania na rzecz Gdańska i Pomorza, w działaniach na poziomie krajowym i europejskim. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Ponadto został odznaczony Krzyżem Średnim Orderu Węgierskiego za zasługi na rzecz budowania dobrych relacji polsko-węgierskich (2016), a także Wielkim Krzyżem Zasługi Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec, za wieloletnie, konsekwentne i niestrudzone zaangażowanie na rzecz dobrych stosunków polsko-niemieckich oraz na rzecz wzmacniania procesów integracji europejskiej (2016).


Źródło: pg.edu.pl

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.