Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Święto Dnia Patrona
poniedziałek, 15 maja 2017

9 maja świętowano w gdańskich szkołach Dzień Patrona, a właściwie Dzień Patronów: Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego (Szkoła Podstawowa nr 85) i Lecha Bądkowskiego (Gimnazjum nr 48).

Choć pogoda nie dopisała, bo od rana padał śnieg to szkole świeciło słońce – na każdym kroku czuć było radość i optymizm. Obchody Dnia Patrona rozpoczęły się o godz. 10.00 w sali gimnastycznej. Uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej i gimnazjaliści powitali gości: Pana Piotra Kowalczuka, wiceprezydenta Gdańska oraz przedstawicieli Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego – Pana Grzegorza Jaszewskiego i Pana Łukasza Richerta.

Na uroczystość przybył także proboszcz szkolnej parafii. Pani Dyrektor Barbara Gwizdała powitała wszystkich zebranych i zaprosiła do obejrzenia i wysłuchania prezentacji o Lechu Bądkowskim i Zrzeszeniu Kaszubsko - Pomorskim. Potem krótkie przemówienia wygłosili zaproszenia goście. Na koniec części oficjalnej wszyscy uczniowie zaśpiewali „Abecadło kaszubskie”, co zrobiło wrażenie nie tylko na gościach, ale na wszystkich uczestnikach uroczystości.

Potem uczniowie rozeszli się na różnego rodzaju zajęcia. Odbywały się warsztaty literackie i plastyczne dla gimnazjalistów, a także nauka „Kaszubskiej zumby”. Uczniowie szkoły podstawowej uczestniczyli w spotkaniu z paniami hafciarkami, które przygotowały bardzo ciekawą prezentację. Wszyscy uczestnicy obchodów mogli się integrować w sali gimnastycznej na festynie sportowym z nagrodami lub w salce kinowej, oglądając filmy z serii „Kaszubi w Gdańsku”. Tego dnia najmłodsi uczniowie od godz. 10.30 pracowali w wyznaczonych salach. Tematem zajęć była nasza mała ojczyzna – Pomorze i Kaszuby. Uczniowie wykonali piękne prace plastyczne oddające symbolikę regionu, śpiewali i tańczyli. Podczas gdy większość uczniów świetnie się bawiła, Samorząd Uczniowski przygotowywał kaszubski poczęstunek – chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym.

O godz.13.00 wszyscy uczestnicy Dnia Patrona spotkali się na wielkim finale w sali gimnastycznej. Było kolorowo, wesoło, głośno i bardzo energetycznie. Prym wiedli najmłodsi uczniowie – tańczyli i śpiewali, eksponując wykonane przez siebie prace. Następnie wysłuchaliśmy utworu muzycznego w wykonaniu uczniów gimnazjum: Adama Pastwy i Marcina Pastwy. Ostatnim punktem programu była „Kaszubska zumba” zaprezentowana przez gimnazjalistów, a potem przez wszystkich uczniów zgromadzonych w sali.

Na koniec Pani Dyrektor podziękowała wszystkim za zaangażowanie i wspólną zabawę oraz zaprosiła na poczęstunek.

Małgorzata Białobrzewska - wicedyrektor ZKPiG nr 2 w Gdańsku

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.