Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Promocja najnowszej części Vademecum kaszubskiego
poniedziałek, 5 czerwca 2017

30 maja w Bibliotece Miejskiej w Bytowie odbyło się spotkanie z prof. Cezarym Obracht-Prondzyńskim w ramach promocji książki „Ruch Kaszubsko-Pomorski. Ludzie-instytucje-idee”. Jest to najnowsza część Vademecum kaszubskiego.

 

Książkę można nabyć w naszej księgarni pod poniższym linkiem:

http://kaszubskaksiazka.pl/636-vademecum-kaszubskie-t-3-ruch-kaszubsko-pomorski.html

Najnowszy tom w serii Vademecum dotyczy dziejów ruchu kaszubsko-pomorskiego. Trudno bowiem zrozumieć najnowszą historię Kaszubów, rozwój kultury kaszubskiej, ale też zmiany zachodzące w minionych dwóch stuleciach na Pomorzu bez uwzględnienia fenomenu, jakim bez wątpienia był i pozostaje regionalny ruch kaszubski. Nie jest on tylko efektem aktywności Kaszubów i ich liderów, ale także doprowadził do tego, kim są Kaszubi, jakie jest ich współczesne oblicze, tożsamość, kultura i poczucie wspólnoty. Ruch ten przybierał zróżnicowane formy organizacyjne, kreował nowe idee, przyciągał różnych ludzi, często niemających kaszubskiego pochodzenia. Dzięki tej różnorodności ideowej, instytucjonalnej i personalnej powstał ruch, który niewątpliwie jest ruchem etnicznym, skoncentrowanym na kaszubskiej specyfice. Ale jednocześnie jest ruchem regionalnym, odwołującym się do specyfiki miejsca, w jakim Kaszubom przyszło żyć, czyli Pomorza.

(ze Wstępu Autora)

Prof. zw. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński pracuje w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie kieruje Zakładem Antropologii Społecznej. Jest socjologiem, antropologiem i historykiem. Jego zainteresowania badawcze dotyczą m.in. problematyki Kaszub i Pomorza, mniejszości narodowych i etnicznych oraz kulturowych problemów współczesności. Jest autorem lub współautorem 30 książek, redaktorem lub współredaktorem ponad 20, opublikował kilkaset artykułów naukowych, popularnonaukowych, publicystycznych.

W latach 1995-2000 pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika „Pomerania”. Jest współzałożycielem, a obecnie prezesem Instytutu Kaszubskiego oraz członkiem kilku innych organizacji naukowych.

Ponadto należy do kilku organizacji społecznych, w tym Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego (od lat uczestniczy w pracach zarządu oddziału w Bytowie). Pełni społecznie funkcje w radach muzealnych i radach programowych kilku fundacji. Jest też członkiem m.in. Pomorskiego Forum Terytorialnego i Rady Programowej Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.