Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Wystawa dla dzieci „Muzeum do zabawy?”
piątek, 9 czerwca 2017

Co to jest muzeum etnograficzne? Skąd pochodzi nazwa „skansen”? Jak i dlaczego powstają kolekcje  muzealne?  Na  te  i  wiele  innych  pytań  staramy  się  odpowiedzieć  na  wystawie „Muzeum do zabawy?”, której otwarcie nastąpiło 7 czerwca 2017 roku.

Wystawa  została  urządzona  w  przeniesionym  do  muzeum  budynku  z  Osieka  i  jest skierowana do dzieci oraz ich opiekunów. Zarówno przekaz, jak i forma prezentacji mają na celu  zaciekawić  i  twórczo  zaangażować  najmłodszych  odbiorców.  Chcemy  w  atrakcyjny, przystępny i nowoczesny sposób zwrócić ich uwagę na historię powstania Kaszubskiego Parku Etnograficznego, przedstawić ogólną ideę, która przyświecała tworzeniu pierwszych muzeów na wolnym powietrzu, umożliwić zrozumienie istoty powstawania kolekcji i pracy etnologów, antropologów  oraz  etnografów  a  także  sprawić,  by  dziecięca  publiczność  muzealna  mogła czerpać wiedzę poprzez aktywną zabawę. Elementem towarzyszącym wystawie jest publikacja „Małe światy” – dzięki niej będzie można zabrać kawałek muzeum do domu. Treść książki jest ściśle powiązana ze scenariuszem ekspozycji. Kolorowe, ciekawe graficznie i niekiedy dowcipne ilustracje opracowane m. in. w oparciu  o  materiały  archiwalne  M-KPE  obrazują  historię  oraz  charakter  pracy  muzeum skansenowskiego. Zarówno na wystawie, jak i w książce chcemy pokazać, że każdy z nas może być badaczem – etnologiem, antropologiem, muzealnikiem, że tworzenie własnych, autorskich kolekcji może być świetną, rozwijającą zabawą, a kolekcjonowanie (przedmiotów, opowieści, historii) – początkiem wielkiej, życiowej przygody.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.