Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Pierwsza obrona pracy dyplomowej na etnofilologii!
środa, 5 lipca 2017

Dziś odbyła się pierwsza obrona pracy dyplomowej na etnofilologii kaszubskiej, kierunku uruchomionego na Uniwersytecie Gdańskim trzy lata temu dzięki zaangażowaniu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz determinacji ówczesnych władz Wydziału Filologicznego.

Paulina Węsierska napisała pracę licencjacką pod kierunkiem prof. UG, dra hab. Marka Cybulskiego pt. Pòzwë niedozdrzeniałëch òsobów z òbéńdë kartësczégò krézu wëzwëskóné ze słowarza Bernarda Sëchtë Słownik gwar kaszubskich na tle kultury ludowej.

Tworzenie kierunku etnofilologia kaszubska było odpowiedzią na postulaty wyrażone m.in. na forum Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, mające na celu wypełnienie postanowień m.in. Ustawy z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym (Dz. U. Nr 17, poz. 141, z późn. zm.) oraz ratyfikowanej przez Polskę Europejskiej karty języków regionalnych lub mniejszościowych (Dz. U. z 2009 r. Nr 137, poz. 1121), a dotyczące zapewnienia członkom mniejszości kształcenia w zakresie rodzimych filologii na poziomie szkolnictwa wyższego (zapewniającego również możliwość zdobycia wyższego wykształcenia w zakresie rodzimych kultur).

Dziś na etnofilologii kaszubskiej studiuje ok. 15 osób, co porównywalne jest np. z filologią łużycką (lub pokrewnymi tu specjalnościami) na uniwersytecie w Lipsku. Fundament studiów tworzy praktyczna nauka języka kaszubskiego (mówienie i pisanie) zanurzona w kształceniu kulturowym m.in. w formie praktycznej nauki języka w terenie; to wyjątkowa sytuacja dla lektoratu, aby „gadać” z rodzimymi użytkownikami języka tak często i systematycznie, nadto w zaaranżowanych sytuacjach społeczno-kulturowych. W przypadku nauki kaszubskiego nie trzeba korzystać z Erasmusa, aby doskonalić język! Z uczelnią współpracują instytucje kultury i szkoły. Profil praktyczny studiów oznacza ścisłą współpracę z przyszłym potencjalnym pracodawcą. (JP)

http://www.kaszubi.pl/o/etnofilologia/artykulmenu?id=472

 

Rekrutacja na rok akademicki 2017/18 do 27 lipca 2017 roku

http://ug.edu.pl/rekrutacja/studia/kierunki_studiow/20172018/etnofilologia_kaszubska-stacjonarne-i_stopnia

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.