Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Tajemnica śmierci wg ks. Jana Perszona
piątek, 7 lipca 2017

Pozycją wartą polecenia jest z pewnością wznowienie książki ks. prof. Jana Perszona „Na brzegu życia i śmierci. Zwyczaje, obrzędy oraz wierzenia pogrzebowe i zaduszkowe na Kaszubach” wydanej przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Monografia ta jest pierwszym i dotychczas jedynym tego rodzaju opracowaniem problematyki śmierci oraz związanych z nią wierzeń i obyczajów obejmujących całe Kaszuby. Ksiądz Jan Perszon, rodem z Luzina, przez wiele lat prowadził w swoich rodzinnych stronach badania terenowe. Książka jest jego rozprawą doktorską z dziedziny teologii, pisaną w oparciu o materiał etnograficzny.

Ksiądz Jan Perszon podczas wykładu dla uczestników warsztatów śpiewaczych obrzędu Pustej Nocy, Wieżyca 2015 rok

Podjęcie tej problematyki jest szczególnie cenne w obliczu stopniowego zanikania tradycyjnego modelu "dobrej śmierci" i narastania tendencji do tabuizacji w świadomości społecznej wszystkiego, co się ze śmiercią wiąże. Jak pisze autor w przedmowie do II wydania: Świata, który badał ćwierć wieku temu podczas badań terenowych już nie ma. Duża część respondentów zmarła, nie pozostawiając następców w przewodniczeniu wiejskim nabożeństwom. Większość ludzi umiera w szpitalach, gdzie dawna sztuka „dobrego umierania” zadomowić się nie może. Nikt już nie przechowuje ciała zmarłej osoby w domu. Coraz rzadsze są pogrzeby, zaczynające się z domu żałoby. Coraz częściej także różaniec, odprawiany w dniach poprzedzających pochówek w domu żałoby, przenoszony jest do przykościelnej kaplicy pogrzebowej. Likwidacji uległ kondukt z domu żałoby do parafialnej świątyni. I zostawia czytelnika z pytaniami czy tak ewidentne zaniechanie sporej części bogatej tradycji celebracji śmierci i pogrzebu nie oznacza, że Kaszubi przeszli już na pozycje tzw. „śmierci zdziczałej”, wypychanej poza codzienną egzystencję, otoczonej zmową milczenia, stanowiącej tabu. Książka zaprasza do poszukiwania odpowiedzi na te pytania i refleksji nad rzeczywistościami eschatycznymi i odkrywania chrześcijańskiej perspektywy w ujmowaniu sensu życia, choroby, starości i umierania. Zawiera obszerny aneks z tekstami modlitw za konających i zmarłych oraz pieśni żałobnych, inskrypcji nagrobnych oraz mapę wywiadów i fotografie obrzędów, co pozwala w sposób całościowy poznać dogłębnie te obrzędy. Może pomóc wniknąć - już kolejnej generacji Kaszubów - w piękny i bagaty świat religijności przodków. Publikację wydano w koedycji z Wydawnictwem Bernardinum z Pelplina.

Książka jest dostępna w księgarni internetowej www.KaszubskaKsiazka.pl

Ksiądz Jan Perszon urodził się w 1958 r. w Wejherowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 22.05.1983 r. w Pelplinie, potem przez trzy lata był wikariuszem w parafii Matki Kościoła w Tczewie. W latach 1986-1990 odbył studia doktoranckie z religiologii na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Od 1990 do 2001 pracował w różnych agendach KUL: TP KUL, Dział Współpracy z Zagranicą, Instytut Teologii Fundamentalnej. W roku 2000 uzyskał habilitację z zakresu teologii fundamentalnej. W latach 2000-2005 był proboszczem parafii św. Piotra i Pawła w Pucku. Od 2001 pracuje na Wydziale Teologicznym UMK, gdzie w latach 2005-2012 pełnił funkcję dziekana Wydziału Teologicznego. W roku 2011 uzyskał tytuł profesora nauk teologicznych. Jest kierownikiem Katedry Teologii Fundamentalnej i Dogmatycznej. Opublikował kilkadziesiąt książek i artykułów z zakresu pobożności i kultury ludowej na Kaszubach, eklezjologii i teologii rodziny. Od lat co roku wędruje z Pielgrzymką Kaszubską z Helu na Jasną Górę. Mieszka w parafii Miłosierdzia Bożego w Toruniu.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.