Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Najnowsze książki na urlop! Nasze propozycje
piątek, 7 lipca 2017

Urlop czy wakacje to dobry moment na nadrobienie zaległości w czytaniu, a także relaks z nieco lżejszą, choć bardzo wciągającą literaturą. Przygotowaliśmy propozycje nowości książkowych wydanych przez Wydawnictwo ZKP, które idealnie nadają się, by zabrać je na wakacje lub dłuższy weekend!

Z pewnością znajdą wśród nich coś dla siebie fani historii Kaszub i Pomorza. Ostatnia książka prof. Cezarego Obracht-Prondzyńskiego z serii Vademecum „Ruch kaszubsko-pomorski” pomaga zrozumieć najnowszą historię Kaszubów, rozwój kultury kaszubskiej, ale też zmiany zachodzące w minionych dwóch stuleciach na Pomorzu. Jest to pozycja obowiązkowa nie tylko dla kaszubofilów, ale i innych osób zainteresowanych tym, jakie były dzieje regionalnego ruchu kaszubskiego i jego liderów. W ciągu minionych dwóch stuleci ruch ten przybierał zróżnicowane formy organizacyjne, kreował nowe idee, przyciągał bardzo różnych ludzi, często niemających kaszubskiego pochodzenia. O tym wszystkim pisze prof. Obracht-Prondzyński. Umieszczona na końcu książki bibliografia powinna pomóc osobom zainteresowanym poszerzyć swoją wiedzę o regionalizmie kaszubsko-pomorskim.

Do rąk czytelników trafia również książkowe wydanie utworów popularnych kaszubskich felietonistów: Romana Drzeżdżona i Tomasza Fopkego. Pod enigmatycznym tytułem „Rómka & Tómka przecywiónka. Felietónë pòzebróné” czytelnik znajdzie prawie sześćdziesiąt krótkich utworów prozatorskich poruszających szeroką tematykę: od najbliższej okolicy po sprawy z wielkiego świata. Charakterystycznym rysem obu autorów jest traktowanie wszystkiego i wszystkich, również siebie, z dystansem i dużą dozą ironii. Całość okraszona niepowtarzalnym kaszubskim humorem będzie z pewnością doskonałą lekturą do wakacyjnego plecaka.

W sobotę, 8 lipca, serdecznie zapraszamy na promocję najnowszej pozycji wydanej w partnerstwie ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim. W Chacie Kaszubskiej w Brusach Jagliach spotkają się wielbiciele talentu Józefa Chełmowskiego, którego twórczości poświęcona jest książka „Pasieka wyobraźni” pod red. Daniela Kalinowskiego i Tomasza Siemińskiego. Przyjęta nazwa książki to nie tylko nawiązanie do rzeczywistych namacalno-smakowalnych prac Chełmowskiego. To także przekonanie, iż wiedział on o pszczołach coś więcej… Na przykład o tym, że już starożytni uważali je za istoty boskie, wysłanniczki sił lunarnych, stąd też miodem smarowano zmarłych, aby zmartwychwstali. Pewnie też słyszał opowieści o pszczole jako symbolu Chrystusa dokonującego Sądu Ostatecznego za sprawą swej miłości (miodu) i sprawiedliwości (żądła). Znał także konteksty maryjne: pszczoła jako oznaka dziewictwa albo obraz barci i unoszącego się nad nią roju pszczół jako przedstawienie Najświętszej Maryi Panny i społeczności Kościoła. Na publikację składa się sześć wystąpień członków Instytutu Kaszubskiego, w tym przedstawicieli Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz badaczy – z Uniwersytetu Łódzkiego i  Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza – oraz twórców kultury znających dobrze Chełmowskiego. Książka ukazuje się podczas trwającego Roku Józefa Chełmowskiego ogłoszonego przez Radę Naczelną ZKP i będzie ważnym przyczynkiem do szerokiego poznania twórczości jednego z najciekawszych artystów kaszubskich naszych czasów.

 

Książki są dostęne w księgarni internetowej KaszubskaKsiazka.pl

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.