Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Za nami III Letnia szkoła języka kaszubskiego
wtorek, 11 lipca 2017

III Letnia szkoła języka i kultury kaszubskiej właśnie dobiegła końca! Przez pierwsze dwa tygodnie wakacji w Wieżycy jej uczestnicy (a wśród nich nauczyciele i kandydaci na nauczycieli, naukowcy, studenci, pasjonaci regionu) pogłębiali znajomość języka kaszubskiego lub uczyli się go prawie od podstaw. Ten intensywny kurs polegał na lektoratach języka kaszubskiego (przy grupach podzielonych w zależności od kompetencji językowych na zaawansowane i poczatkujące) i popołudniowych oraz weekendowych wyjazdów krajoznawczych do ciekawych miejsc na Kaszubach (m.in. Wiela, Gdańska, Gdyni, Kartuz, Płotowa, Studzienic, Bytowa, Kluk, Wdzydz, Kościerzyny i Będomina). Nie zabrakło tez spotkań z interesującymi ludźmi aktywnymi współcześnie na polu kultury kaszubskiej, projekcji filmów o Kaszubach, nauki kaszubskich piosenek i najróżniejszych tańców. Każdy mógł się przekonać, że jak złożona i ciekawa jest kaszubszczyzna. Na XIX Zjazd Kaszubów w Rumi słuchacze III Letniej szkoły dojechali pociągiem Transcassubia – wielu z nich po raz pierwszy uczestniczyło w tym wydarzeniu.   

Dziękujemy wszystkim którzy przyczynili się do organizacji III Letniej szkoły w Wieżycy, a w szczególności lektorom języka. Dziękujemy uczestnikom za to, że poświęcili swój urlop Kaszubom, dziękujemy za wytrwałość i determinację w zmaganiu się z intensywnym programem kursu. Wszystkim teraz życzymy miłego wypoczynku i dalszych udanych wakacji, a gości spoza regionu zapewniamy, że zaproszenia na Kaszuby zawsze aktualne. 

 

Spotkanie nad Zbrzycą

Spotkanie w cerkwi św. Jerzego, gdzie w XVI wieku pastorem był Szymon Krofey, jeden z prekursorów obecności języka kaszubskiego w nabożeństwach kościoła ewangelickiego

 

Wizyta w Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów w Chmielnie

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.