Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Jarmark św. Dominika już niedługo! Przyjdź do nas!
czwartek, 20 lipca 2017

757 lat tradycji, 6 milionów odwiedzin, 1000 kramów i 23 dni doskonałej zabawy – oto słynny na cały świat Jarmark św. Dominika! Tu się kupuje, targuje, poszukuje skarbów, słucha muzyki i znajduje piękne kadry do pamiątkowych fotografii. Jest gwarnie i barwnie, prawie wszędzie coś się dzieje, a obrazki zmieniają się jak w kalejdoskopie. Nie bez znaczenia jest fakt, że Jarmark odbywa się w przepięknej gdańskiej scenerii.

Jarmark św. Dominika rozpoczyna się zawsze w ostatnią sobotę lipca i trwa 23 dni.

22 sierpnia 2010 roku, na 750-lecie Jarmarku św. Dominika na placu między ulicami Szeroką, Groblą II, Świętojańską i Złotników odsłonięty został pomnik Świętopełka Wielkiego, który sprowadził dominikanów do Gdańska. Pomnik został ufundowany przez Zrzeszenie Kaszubko-Pomorskie. Pod koniec 2016 roku zakończono modernizację skweru, gdzie pojawiły się nowe alejki, ławki oraz drzewa.

 

Historia Jarmarku św. Dominika sięga czasów kiedy Pomorzem Gdańskim władał Świętopełk Wielki, który przyczynił się do rozwoju gospodarczego regionu. Za jego panowania stołeczny Gdańsk otrzymał prawa miejskie na wzór Lubeki. W 1227 w związku z misjami pruskimi sprowadził z Krakowa zakon dominikanów, którym w 1260 papież Aleksander IV r., zezwolił na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela. Od tego momentu na czas jarmarku do gdańskiego portu potrafiło zawinąć ponad 400 okrętów z towarami z niemal całego świata. Dziś jego rozmach porównywalny jest z tak znanymi imprezami europejskimi jak Oktoberfest w Monachium czy Weinachtsmarkt w Hamburgu.

W tym roku nasz czarno-żółty namiot pojawi się również przy ul. Straganiarskiej pod Domem Kaszubskim. Nasza ulica w tym roku wypełni się kramami artystów oraz rzemieślników.

W tym roku znajdziecie u nas wspaniałe pozycje dla najmłodszych m.in. książki „Parasol Oli” Joanny Zorn Szumiło, „Czë mùcha mô jãzëk” Tomasza Fopke jak i Mini Puzzle - Józef Chełmowski. Dla entuzjastów historii do zaproponowania mamy wspaniale opracowaną biografię ks. ppłk Józef Wryczy autorstwa dra Krzysztofa Kordy, książkę „Nieustraszeni...”, w której Marian Hirsz przybliża losy 66. Kaszubskiego Pułk Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz kolejną część Vademecum kaszubskiego autorstwa prof. Cezarego Obracht-Prondzyńskiego pt. „Ruch kaszubsko-pomorski”.

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.