Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Kaszubska Pielgrzymka już w drodze
wtorek, 25 lipca 2017

36. Kaszubska Pielgrzymka Piesza, która dzisiaj wyruszyła z Helu do Jasnej Góry. Kierownikiem pielgrzymki jest ks. Robert Jahns.

Piesza Pielgrzymka Kaszubska z Helu na Jasną Górę jest najdłuższą pielgrzymką w Polsce. Przez 19 dni pątnicy pokonują 638 km, przechodząc kolejno przez woj. pomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, łódzkie i śląskie. Grupa wyrusza 25 lipca o 6:00 z Helu, a na Jasną Górę dociera 12 sierpnia po południu. Trasa w większości odcinków biegnie drogami asfaltowymi. Średnio dziennie pątnicy pokonują 35 km, a tempo waha się w granicach 5,5-6 km/h.

Kaszubska pielgrzymka jest na bieżąco relacjonowana w Internecie na stronie: kaszubskapielgrzymka.pl. Można na niej znaleźć bieżące informacje z trasy wraz z galerią zdjęć, historię pielgrzymek, różnego rodzaju ciekawostki, jak również transmisję online.


Pierwsza Pielgrzymka Kaszubska została zorganizowana w 1982 roku z okazji jubileuszu 600-lecia obecności ikony Matki Bożej na Jasnej Górze. Wyruszyła z hasłem „600 km za 600–lecie”. Założycielem pielgrzymki był ks. kan. Zygmunt Trella, proboszcz z Mechowa w powiecie puckim, który powziął decyzję o zorganizowaniu Pielgrzymki Kaszubskiej ze Swarzewa. Po nim na wiele lat opieką pątników objął ks. Jan Perszon. Z okazji 30-lecia Kaszubskiej Pielgrzymki pątnicy pod jego kierownictwem pielgrzymowali przez 29 dni z Helu przez Swarzewo, Sianowo, Szymbark, Jasną Górę do Lewoczy na Słowacji – łącznie bez dnia przerwy pokonali 1040 km. W tym roku po raz pierwszy pielgrzymkę poprowadzi ks. Robert Jahns.


Dla upamiętnienia tych wydarzeń z lat minionych Zrzeszenie wydało szereg publikacji, a w tym:

Stegna do zdroju XXXV Jubileuszowa Pielgrzymka Kaszubska, Gdańsk 2016

 

Wstąpmy na Górę Pana, Gdańsk 2011

 

Skarb w naczyniu glinianym. KSIĄDZ ZYGMUNT TRELLA- proboszcz i pielgrzym z Mechowa. Gdańsk 2013

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.