Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Diveristy Festival 2017
czwartek, 10 sierpnia 2017

Dziś już 4. dzień Diveristy Festival 2017 organizowanego przez Klub Studencki „Pomorania” oraz Youth of European Nationalities. Diversity Festival to projekt, w którym młodzieżowe organizacje grup etnicznych zbierają się, aby omówić m.in. sytuację grup etnicznych w kontekście polityki światowej, miejsca organizacji mniejszościowych w Europie czy też różne sposoby i metody aktywności tj. kampanie, debaty i inne formy aktywizmu.

W poniedziałek goście wzięli udział w uroczystym otwarciu Diversity Fesival 2017 w sali im. Lecha Bądkowskiego w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku. Jako pierwszy słowo do zgromadzonych skierował Mateusz Łącki - prezes Klubu Studenckiego „Pomorania”,  następnie Marin Bodrožić przybliżył wszystkim działalność organizacji Youth of European Nationalities YEN / JEV, a prof. Edmund Wittbrodt - prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego przywitał wszystkich na malowniczych Kaszubach.

Po przywitaniu odbyła się debata na temat współczesnej sytuacji mniejszości narodowych i etnicznych w Europie, w której głos zabrali: dr Nicole Dołowy-Rybińska oraz wiceprezesi Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego - dr Michał Kargul i Łukasz Grzędzicki .

Kolejne godziny upłynęły na pracy podczas interesujących warsztatów z następujących dziedzin:

 

1. Political Theatre Workshop. Uczestnicy omawiali obecną sytuację polityczną na arenie światowej (np. wzrost populizmu, ekstremizmu i dyskryminacji) i osadzali ją w swojej artystycznej interpretacji. Warsztaty skupiły się także na scenicznej stronie Diversity Festival, w której różne prezentacje zostaną scalone w jedną historię prezentowaną podczas finału festiwalu.

2. Cartooning Workshop. Podczas tych warsztatów uczestnicy tworzyli kreskówki odnoszące się do aktualnych problemów naszego społeczeństwa. Te warsztaty również ogólnie poruszyły temat historii sztuki oraz sztuki mniejszościowej.

3. Digital Storytelling. Warsztaty pozwoliły uczestnikom zastanowić się nad swoim aktywizmem, uczestnictwem i wyzwaniami, którym stawiają czoła na swej drodze oraz nad osiągniętymi już celami. Pokazały im również nowe i innowacyjne metody uczestnictwa w świecie wirtualnym.

4. Youth Participation. Te warsztaty przedstawiły uczestnikom różne metody aktywności młodych skupione na debatach, kampaniach oraz innych formach aktywizmu, takich jak flashmob.

Wieczór przeznaczony został na zwiedzanie Starego Miasta, gdzie przewodnicy zabrali naszych gości w najpiękniejsze zakątki Gdańska i przedstawili jego historię podkreślając jej multikulturowy akcent.

Drugi dzień festiwalu upłynął na kontynuacji warsztatów.  Punktem kulminacyjnym tego dnia było wieczorne spotkanie o nazwie „Exploring Pluralism”, w czasie którego uczestnicy przedstawiali muzykę, tańce, gry i język swojego regionu. Największe zainteresowanie wzbudziły tańce oraz kaszubska gra w "Baśkę". Nie zabrakło również możliwości spróbowania regionalnych przysmaków i wymiany poglądów na przeróżne tematy związane zarówno z działalnością mniejszości jak i z typowymi, codziennymi sprawami.

W środę uczestnicy mieli za zadanie przygotować flashmob promujący inicjatywę Miniority SafePack (kampania, która ma na celu zebranie miliona podpisów pod projekt, którego zadaniem jest poprawa ochrony osób należących do mniejszości narodowych i językowych oraz do wzmocnienia różnorodności kulturowej i językowej w Unii) wśród gdańszczan i turystów, którzy zjechali do historycznej stolicy Kaszub. Po kilku godzinach spędzonych nad nauką tańca i śpiewu uczestnicy w barwnej paradzie, z flagami wielu mniejszości narodowych i etnicznych, udali się pod pomnik Neptuna. Tam na dźwięk bębna ustawili się naprzeciwko siebie i kilkukrotnie przedstawili przygotowany program pod melodię znanej piosenki „YMCA” Village'a People. Ludzie nie kryli zainteresowania sprawą i bez względu na narodowość wspierali podpisem ideę, wokół której został zorganizowany performance.

Na czwartek zaplanowana jest wizyta w Europejskim Centrum Kultury w Gdańsku oraz Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów w Chmielnie

Finał imprezy odbędzie się 12 sierpnia w Helu, gdzie uczestnicy zaprezentują na scenie efekty tygodniowych warsztatów. Ponadto odbędzie się rozmowa nt. kwestii dotykających mniejszości. Wszystko to będzie przeplatać piękna muzyka kaszubska. To również doskonała okazja dla widzów do bliższego poznania tej lokalnej i tych odległych kultur, problemów, z jakimi borykają się mniejszości językowe, etniczne czy narodowe oraz do wsparcia inicjatywy Minority SafePack.

Galeria Zdjęć

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.