Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Prośba o pomoc dla poszkodowanych w nawałnicy!
piątek, 18 sierpnia 2017

W nocy z 11 na 12 sierpnia przez tereny Kaszub przeszła potężna nawałnica, która wyrządziła ogromne szkody niszcząc domy, lasy, pola uprawne, pozbawiając dobytku mieszkańców naszego pięknego regionu. Wiele osób, samorządów jak i oddziałów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego natychmiast ruszyło z pomocą organizując zbiórki żywności oraz niezbędnch narzędzi i artykułów. Jesteśmy świadkami przejawów wielkiej solidarności łączącej nasz region.

Niespełna tydzień po tej niebywałej tragedii w cześci miejscowości nadal brakuje prądu oraz bieżącej wody. Wielu mieszkańców Kaszub dotkniętych tym kataklizmem potrzebna jest dalsza nasza pomoc. Z tego powodu Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie utworzyło (w koordynacji z Marszałkiem Województwa Pomorskiego, Mieczysławem Strukiem) specjalnie dedykowane konto dla poszkodowanych w tej olbrzymiej dla naszego regionu tragedii. Zwracamy się do Państwa z olbrzymią prośbą o pomoc finansową, która zostanie przeznaczona na usuwanie skutków nawałnicy, która spustoszyła wielkie obszary województwa pomorskiego.

Dane do przelewu:

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie

Ul. Straganiarska 20-23

80-837 Gdańsk

74 1020 1811 0000 0402 0312 9525

Tytuł przelewu: Pomoc poszkodowanym w nawałnicy
 24 sierpnia w Sali Rady Miasta i Gminy Brusy spotkali się członkowie Zarządu Głównego ZKP, aby porozmawiać o sytuacji w gminach dotkniętych nawałnicą oraz o scenariuszach pomocy.

Posiedzenie otworzył Prezes ZKP Edmund Wittbrodt, który przedstawił cel nadzwyczajnego posiedzenia Zarządu oraz przekazał głos zaproszonym gościom – przedstawicielom ZKP z gmin dotkniętych żywiołem. Zgromadzeni wysłuchali relacje obrazujące sytuację w lokalnych samorządach oraz mogli bezpośrednio zapoznać się z osobistymi wrażeniami z przebiegu akcji pomocowej.

Obecni na posiedzeniu ustalili, że Zarząd Główny będzie zbierał informacje od prezesów oddziałów ZKP z terenów dotkniętych skutkami nawałnicy o formach pomocy, która dla lokalnej społeczności jest najpilniejsza oraz że będzie gromadził informacje o zniszczeniach obiektów, tworzących dziedzictwo kulturowe Kaszub i Pomorza.

Zebrani w Brusach z urzędu miasta udali się na miejscowy cmentarz, gdzie obejrzeli zniszczony nagrobek Jana Karnowskiego, a następnie odwiedzili dom Józefa Chełmowskiego, który również ucierpiał w wyniku wichury i stracił cześć dachu.

Zarząd Główny zdecydował, iż zbiórka pieniędzy, która jest prowadzana poprzez specjalnie wydzielone konto bankowe oraz w siedzibie Biura ZKP przy ul. Straganiarskiej 20-23,  będzie poszerzona o zbiórkę środków na odbudowę zniszczonych nagrobków, pomników, zabytków, obiektów kultu i innych cennych dla naszej kultury. Osoby zainteresowane będą mogły wpłacać wskazując cel w tytule przelewu, np. nagrobek Jana Karnowskiego.

Tematem dyskusji była róweniż sytuacja osób żyjących z gospodarki leśnej, w szcególności sprzedających drewno, z uwagi na drastycznie spadające ceny drewna opałowego. Zarząd Główny będzie przyglądał się tej sprawie i apelował do właściwych instytucji rządowych.

Pismo Prezesa ZKP, Edmunda Wittbrodta, do Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych

Na spotkaniu pojawiły się również głosy ostrzegające o przypadkach fałszywych kont bankowych, które rzekomo również zbierają na pomoc poszkodowanym w nawałnicy, a okazały się kontami bankowymi prywatnych osób. Z uwagi na powyższe zamieszczamy poniżej listę innych sprawdzonych instytucji na które można również przekazywać środki.

Znaczące wsparcie dla poszkodowanych w Sulęczynie organizuje Gdyński Oddział ZKP we współpracy z OSP Sulęczyno:
http://www.kaszubi.pl/o/gdynia/komunikat?id=2718


Obraz tragedii po przejściu nawałnicy przez południowe Kaszuby.

Zniszczony nagrobek Jana Karnowskiego na cmentarzu w Brusach.
 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie jest sprawdzoną i doświadczoną organizacją społeczną, posiada status organizacji pożytku publicznego, skupia od ponad 60 lat mieszkańców Kaszub i działa na rzecz tego regionu oraz jego wspólnot lokalnych. Opiera się na pracy społecznej i dysponuje rozbudowanymi strukturami w wielu kaszubskich gminach.    

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.