Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Kaszëbë Music Festiwal za nami! - Galeria
środa, 30 sierpnia 2017
Nie znaleziono zdjecia
fot. Adam Topowicz

26 sierpnia w Parku Solidarności w Kartuzach odbyła się kolejna edycja Kaszëbë Music Festiwal, podczas którego prezentowano i promowano nowoczesną twórczość i i kulturę Kaszubów. Główną częścią festiwalu były koncerty grup kaszubskich oraz finał w postaci występu popularnego polskiego zespołu folkowego – Żywiołak.

Galeria zdjęć - kliknij

Oprócz tego na terenie wydarzenia od godziny 14 funkcjonował kaszubski rynek festiwalowy, gdzie można było zobaczyć oraz zakupić wiele interesujących kaszubskich gadżetów, od porcelany przez buttony, torebki i kubki po koszulki z interesującymi nadrukami nawiązującymi do naszej kultury i tradycji.

O godz. 16 nastąpiło oficjalne otwarcie Festiwalu – na początek zgromadzeni goście mogli wysłuchać i zadawać pytania podróżnikom, którzy opowiadali o zwiedzonych miejscach, przygodach i przemyśleniach. Jednym z bohaterów tego panelu był Rafał Kohnke, prezes oddziału ZKP w Jastarni, który opowiadał o niesamowitym projekcie jakim był Kaszubski Flis 2017. Krótką relację z tego wydarzenia można zobaczyć w poniższym linku:

http://www.kaszubi.pl/aktualnosci/aktualnosc/id/1401

W tym samym czasie na terenie kartuskiego Parku Solidarności działało kino festiwalowe, gdzie można było zapoznać się z najnowszymi dziełami filmowymi prezentującymi tradycję, historię oraz kulturę Kaszub. Jednym z filmów było “Kaszëbsczé wieselé”. Była to filmowa adaptacja sztuki pt. “Wieselé” Tomasza Fopkego, przedstawiająca kaszubskie zwyczaje weselne, z którymi w dzisiejszych czasach już się nie spotkamy. Film można obejrzeć na zrzeszeniowym kanale Youtube pod poniższym linkiem:

https://www.youtube.com/watch?v=Q2dXfkwqwH0

Z dużym zainteresowaniem spotkał się również pokaz mody kaszubskiej autorstwa pracowni Farwa, który miał miejsce o godz. 19 na scenie głównej. Starsi i młodsi modele prezentowali kaszubskie kreacje, które może nosić każdy na co dzień, m.in. spódniczki, t-shirty, torby czy korale.

Po pokazie nastąpiła część główna festiwalu, czyli koncerty. Na scenie głównej kolejno wystąpiły znane kaszubskie zespoły: Czarodzieje z Kaszub, Damroka oraz Fucus. Na zakończenie pozytywny, energetyczny występ zaprezentował zespół Żywiołak. Zespół został założony w 2005 roku i znany jest z swoich wpadających w ucho folkowych brzmień. Zespół wystąpił w Kartuzach promując m.in. płytę „Muzyka Psychoaktywnego Stolema”. To pięć utworów muzycznych inspirowanych muzyką dawnego Pomorza, przeplatanych przypowiastkami na temat najbardziej charakterystycznych postaci kaszubskich legend - Stolemów.

Bardzo gorąco dziękujemy wszystkim zaangażowanym w Kaszëbë Music Festiwal 2017! Współorganizatorom, artystom, podróżnikom, partnerom, wystawcom oraz wszystkim tym, którzy nas odwiedzili w sobotnie popołudnie. Do zobaczenia za rok!

 

Projekt zrealizowany dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.