Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Grali i zbierali pieniądze
piątek, 6 października 2017

Niech wrócą anioły - pod takim hasłem odbyła się akcja charytatywna Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, której celem jest zebranie pieniędzy na odbudowę domu artysty.

W Brusach-Jagliach znajduje się skansen - muzeum prywatne, dzieło zmarłego w 2013 roku Józefa Chełmowskiego, wybitnego rzeźbiarza, malarza, filozofa. Niestety, nawałnica, jaka w sierpniu przeszła przez Kaszuby, nie oszczędziła tego niezwykłego miejsca. 5 października w sali Lubomira Szopińskiego w Kościerzynie odbył się pierwszy koncert charytatywny. Kolejny miał miejsce w sobotę w Audytorium Novum Politechniki Gdańskiej. Podczas tych wydarzeń miał miejsce koncert norweskiego zespołu Roy Einar Dreng&Friends, monolog z Wyzwolenia w wykonaniu Ryszarda Jaśniewicza, wyświetlono fragment filmu Księga Aniołów Józefa Chełmowskiego - Andrzeja Dudzińskiego oraz wystąpiła również wnuczka Artysty - Magdalena Wirkus. Podczas festynu odbył się także wernisaż malarski Grupy Artystycznej Duet Niemiec&Grzech oraz kiermasz produktów regionalnych. Całość poprowadziła Agnieszka Babicz Stasierowska, która na zakończenie koncertu zaśpiewała wraz z norweskim zespołem.- Dla całej rodziny ten dom i ogród były i pozostaną wyjątkowe - mówi Magdalena Wirkus, wnuczka Józefa Chełmowskiego. - Wciąż cieszy oczy mnóstwo prac dziadka. To, co na tę chwilę jest potrzebne, to wsparcie finansowe na odbudowę dachu, który został mocno uszkodzony podczas wichury. Załatanie go pomoże przetrwać zimę, ale ważniejsze jest położenie nowego, aby chronił wszystko to, co stanowi muzeum twórczości dziadka i jego 40-letni dorobek artystyczny.Na pomysł zorganizowania koncertów charytatywnych wpadła Brygida Michalewicz, prezes oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Chmielnie. Dołączyli do niej też inni, którzy chcieli pomóc.

 

 

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.