Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Zmarł prof. Edward Breza
piątek, 13 października 2017

Prof. Edward Breza urodził się w 1932 r. w Kaliszu koło Kościerzyny, ale od kilkudziesięciu lat mieszkał w Sopocie. Był wybitnym językoznawcą, szczególnie zasłużonym dla języka kaszubskiego, a także  doskonałym pedagogiem, mającym olbrzymi wpływ na kształtowanie młodego pokolenia polonistów i kaszubologów na Pomorzu.

W swoim dorobku naukowym miał ponad 2200 publikacji naukowych i  popularnonaukowych.  Do najważniejszych należą m.in. Toponimia powiatu kościerskiego (1974), 3 tomy publikacji Nazwiska Pomorzan: pochodzenie i zmiany (2000,2002,2004). Wspólnie z prof. Jerzym Trederem napisał: Zasady Pisowni Kaszubskiej (od 1975 roku dwa wydania), Gramatyka kaszubska. Zarys popularny (1982), Sytuacja socjolingwistyczna kaszubszczyzny (2000). W ostatnich latach nakładem Wydawnictwa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego ukazały się ksiązki: Zalety imionami ludzi (2014), Słowo Pańskie trwa na wieki. Ze studiów nad słownictwem religijnym (2015) oraz wydana w 2017 r. Imiona Boga i bóstw oraz NMPanny imionami ludzi.

Prof. Breza był wieloletnim członkiem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, przewodniczącym Komisji Oświaty przy Zarządzie Głównym Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w latach 1975–1984, przewodniczącym Rady Języka Kaszubskiego w latach 2007-2010 oraz wieloletnim wiceprzewodniczącym RJK; od  2006 roku przewodniczącym Komisji Standaryzacji i Normalizacji Języka Kaszubskiego przy RJK oraz  przewodniczącym zespołu ds. orzekania o znajomości języka kaszubskiego na potrzeby nauczania. Od lat był również zaangażowany w organizację Kościerskich Targów Książki „Costerina”.

 

Pełny biogram prof. Edwarda Brezy można znaleźć pod poniższym linkiem:

https://fil.ug.edu.pl/strona/14867/edward_breza

 

Fragmenty dłuższego wywiadu z prof. Edwardem Brezą. Rozmawia Darek Majkowski
 
 
Artykuł z Pomeranii (listopad/2013) odnośnie nadania prof. Edwardowi Brezie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Kościerzyna
 
 
 
 
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.