Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Obradowała Rada Naczelna ZKP
poniedziałek, 16 października 2017

14 października 2017 r. w wypełnionej po brzegi sali remizy OSP Sulęczyno odbyło się IV posiedzenie Rady Naczelnej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Obecność przedstawicieli władz Zrzeszenia w Sulęczynie nie była przypadkowa, gdyż jednym z tematów obrad były relacje z działań podjętych po nawałnicy z 11/12 sierpnia br., która dotkliwie dotknęła Kaszuby w tym gminę Sulęczyno.

Posiedzenie rozpoczęło się minutą ciszy w celu upamiętnienia zmarłych prof. Edwarda Brezy oraz wójta gminy Krokowa Henryka Doeringa.

Wójt Gminy Sulęczyno, Bernard Grucza opisał zebranym trudną sytuację, w jakiej znalazła się jego gmina po sierpniowej nawałnicy, skalę zjawiska atmosferycznego oraz jego następstwa. Relacja z dnia po nawałnicy oraz charakter działań, który był niezbędny do podjęcia w celu pomocy najbardziej poszkodowanym budził ogromne emocje wśród uczestników Rady Naczelnej.

Wójt podziękował Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskiego i jego członkom za okazane wsparcie i pomoc w tych dniach próby. W trakcie posiedzenia przedstawiane również były relacje z innych obszarów objętych nawałnicą. Prezes ZKP Edmund Wittbrodt przedstawił zakres działań podjętych przez Zrzeszenie w związku z kataklizmem.

Kolejnym punktem posiedzenia był wybór Patrona Roku 2018. Zgłoszonych zostało trzech kandydatów: Franciszek Kręcki, ks. Antoni Pepliński oraz Rody Kaszubskie i Pomorskie. Wnikliwe i bogate prezentacje kandydatów pozwoliły członkom Rady Naczelnej dokonać trudnego wyboru. W drodze głosowania największą liczbę głosów uzyskał kandydat rodem z Borzestowa. Rada Naczelna podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2018 w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim „Rokiem Franciszka Kręckiego” .

Członek ZG, Radosław Kamiński zaprezentował zebranym ogłoszony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wieloletni program „Niepodległa” związany z obchodami 100-lecia Niepodległości Polski. Głównym celem programu są działania polegające na wzmocnieniu poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków. Załącznik – prezentacja.

Prezes Zrzeszenia Edmund Wittbrodt przedstawił plan pracy Rady Naczelnej ZKP na 2018 rok, poinformował, iż przyszłoroczny Dzień Jedności Kaszubów odbędzie się w Kosakowie oraz omówił na czym będzie polegała nowo nawiązana współpraca z Kaszubskim Związkiem Pracodawców.

Rada Naczelna podjęła również uchwały w sprawie przeznaczenia środków uzyskanych z tytułu odliczeń 1% podatku dochodowego za 2017 rok oraz przyznania prawa do posiadania sztandaru przez Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Luzino. Luzino będzie gospodarzem przyszłorocznego Zjazdu Kaszubów.

Kolejne posiedzenie Rady Naczelnej obędzie się w na wiosnę w Gdyni. Tematyka posiedzenia będzie obejmowała 20-lecie reformy samorządowej, w wyniku której Kaszuby znalazły się w granicach jednego województwa oraz stanowisko Zrzeszenia wobec wyborów samorządowych w 2018 roku.

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.