Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Nagrody dla najlepszych maturzystów j.kaszubskiego
poniedziałek, 30 października 2017

Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Kaszubskiego „Remùsowi Drëszë” podjeło się kontynuacji dzieła PP. Ewy i Grzegorza Szalewskich, którzy byli pomysłodawcami nagrody dla najlepszych maturzystów z j. kaszubskiego i przez wiele lat jedynymi jej fundatorami.

Dotychczas była to kwota 5 tys. zł., (dla jednego laureata) ale nasz obecny regulamin nie określa wysokości tej nagrody. Od dwóch lat Państwo Szalewscy nie przyznawali tego wyróżnienia, a p. Grzegorz Szalewski zmarł 28 sierpnia bieżącego roku.

Nagroda spełniała swój szczytny cel: jest formą aktywizującą do poznawania języka kaszubskiego, zagłębiania się w kulturę i jakże skomplikowaną historię Kaszub i Pomorza.

Jeżeli ktoś z Państwa chciałby wesprzeć tą cenną inicjatywę podaję konto, na które można wpłacać dary na w/w nagrody: 42 8328 0007 2001 0010 7288 0001, z dopiskiem "Maturant".

Jednocześnie pragniemy poinformować, iż, żeby nie mnożyć imprez i uroczystości związanych z promocją języka kaszubskiego, postanowiliśmy połączyć dwie wspaniałe uroczystości, a mianowicie do dyktanda kaszubskiego dołączyć „Maturańta 2017”. Współorganizatorem uroczystego wręczania wyróżnień „Maturańt” jest Stowarzyszenie „Akademia Głodnica” oraz Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Razem z wręczaniem nagród i wyróżnień najlepiej piszącym po kaszubsku, wręczone zostaną nagrody dla najlepszych maturzystów z j. kaszubskiego.

W tym roku trudu organizacji dyktanda we współpracy z Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim podjął się samorząd w Szemudzie i szkoła w Bojanie.

W załączeniu przesyłam krótkie notatki o laureatach z roku 2015, 2016 i 2017.

Z wyrazami szacunku

Wanda Lew-Kiedrowska


Malwina Laska – 2015

W czasie nauki w I Liceum Ogólnokształcącym w Kościerzynie angażowała się w artystyczne projekty związane z kaszubszczyzną. W rodzinnej miejscowości w  Dziemianach przygotowywała oprawę muzyczną podczas mszy kaszubskich. Zajęła II miejsce w konkursie Kaszubski Idol 2014, I miejsce w Kaszubskim Festiwalu Polskich i Światowych Przebojów i I miejsce w konkursie „Rodnó Mòwa” na szczeblu rejonowym, w którym to konkursie brała udział już od I klasy podstawówki. Zajmowała się również przygotowaniem muzycznym Dni Jednotë Kaszëbów obchodzonych w I Liceum Ogólnokształcącym w Kościerzynie.

Od 3 lat jest studentką w Akademii Teatralnej w Warszawie. Tam, będąc już na drugim roku, śpiewa, tańczy, fechtuje i mówi wierszem. W przerwach od recytowania Szekspira w pomieszczeniach bez okien, jeździ po całej Polsce i podczas warsztatów aktorskich i muzycznych próbuje przekonać dzieci i młodzież, że odrywając się od telefonów można odkryć naprawdę fascynujący świat wyobraźni.

Z językiem kaszubskim jest związana od dzieciństwa. W domu rodzinnym w Dziemianach, nasiąkała rodną mową, bo dziadkowie z jednej i z drugiej strony, jak i większość rodziny albo mówili tylko po „naszemu”, albo równolegle po polsku i kaszubsku.

Systematycznie uczyła się historii, kultury, literatury i zasad pisowni podczas zajęć z języka kaszubskiego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie i z tą wiedzą zdała najlepiej maturę z j. kaszubskiego w 2015r.  

Jednak dopiero wyprowadzka z rodzinnej miejscowości pozwoliła jej najprawdziwiej poczuć, skąd jest, jaka jest i jakiej wagi korzeniami ssie najprzedniejsze soki ojczyste – Małej i Dużej Ojczyzny.

Akademia Teatralna jako wielka zbieranina studentów z każdego zakątka Polski, to świetne miejsce do dzielenia się tym wszystkim, co się ma wraz z miejscem, z którego się pochodzi. Daje dzięki temu wiele okazji na propagowanie kultury i języka kaszubskiego.


Ewelina Stefańska – 2016

Przez trzy lata nauki w I Liceum ogólnokształcącym w Kościerzynie była bardzo aktywna w sprawach kaszubskich. Jej przygoda zaczęła się od warsztatów dla piszących po kaszubsku organizowanych przez miesięcznik "Pomerania". Kolejnymi akcjami były m.in.: uczestnictwo w  warsztatach regionalnych "RemùsowôKara" i udział  w 29. edycji Konkursu Wiedzy o Pomorzu, w finale którego udało jej się uplasować na trzecim miejscu. To właśnie w kościerskim LO w jej głowie zakiełkowały pomysły na tłumaczenia utworów literackich i tekstów muzycznych, które, ku jej uciesze, wykorzystywały czasami koleżanki na apelach i występach. Organizowała Dni Jednotë Kaszëbów w LO i pomagała w organizacji Konkursu „Mester Bëlnégò Czëtaniô” w szkolnym etapie. Przyjemnym (choć nie bezstresowym) zwieńczeniem jej licealnej drogi była matura z języka kaszubskiego."

 Obecnie jest niesamowicie szczęśliwą studentką II roku zarządzania instytucjami artystycznymi na Uniwersytecie Gdańskim. Zakochana w organizacji, teatrze, filmie i dobrym słowie pisanym i mówionym.

Język kaszubski spotkała na swojej drodze już jako mała dziewczynka, przysłuchując się rozmowom babci i taty. Jednak dopiero w I Liceum Ogólnokształcącym im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie nauczyła się języka, złapała bakcyla i już nie chce go oddać. Drugi rok jest członkinią Klubu Studenckiego "Pomorania", który jest znany z organizacji m.in. warsztatów regionalnych dla młodzieży "Remusowa Kara", Konkursu Wiedzy o Pomorzu, kursu języka kaszubskiego czy trzeciej edycji Diversity Festival oraz przyznawania "Medali Stolema". Poza tym czyta na antenie Twojej Telewizji Religijnej oraz Radia Norda "Pana Tadeusza" po kaszubsku w ramach cyklu "Kaszëbskô knéga" oraz publikuje artykuły po kaszubsku w miesięczniku "Pomerania".

 Wraz z Adamem Heblem przygotowuje nową formę w teatrze kaszubskojęzycznym, a z panem Wiesławem Kwapiszem współpracuje przy produkcji "Pana Tadeusza. Kaszubskiej odsłony", wcielając się na ekranie w rolę Podkomorzyny.


Gracjan Fopke – 2017

Jako uczeń trzech pierwszych klas technikum, nie wykazywał większego zainteresowania kaszubszczyzną. Dopiero w ostatniej klasie z zapałem przystąpił do studiowania literatury. Poznawał też historię Kaszub i pogłębiał wiadomości o kulturze Kaszubów.

Brał udział w Dyktandzie Kaszubskim. Teraz współpracuje z p. Eugeniuszem Pryczkowskim przy filmie „Kamerdyner” i programach „Gôdómë pò kaszëbskù”. Jest stuentem I roku etnofilologii kaszubskiej UG.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.