Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Wypełniamy społeczne zobowiązanie
piątek, 3 listopada 2017
Nie znaleziono zdjecia
Marszałek Struk podpisuje deklarację, w której zapisano „by Święto Niepodległości było świętem wspólnoty i radości, świętem wszystkich Polaków". Fot. Marcin Szumny

Szanowni Państwo

 

Już 11 listopada 2017 roku ulicami Gdańska przejdzie XV Parada Niepodległości.

W tym roku Święto Niepodległości, zgodnie z Deklaracją podpisaną przez władze samorządowe naszego województwa i Prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, jest wyjątkowe, bo inauguruje rok jubileuszowy związany ze 100-leciem Odzyskania Niepodległości. Zrzeszenie zamierza aktywnie uczestniczyć w obchodach jubileuszowych, czego wyrazem jest decyzja Rady Naczelnej o wyborze dr. Franciszka Kręckiego na patrona roku 2018.

To wyjątkowy dzień dla każdego Polaka. Poprzez wspólny przemarsz mamy niepowtarzalną okazję do wyrażenia naszej jedności i radości, razem ze wszystkimi mieszkańcami Pomorza.

Zapraszam wszystkich do Gdańska pod pomnik Świętopełka
w sobotę 11 listopada na godz. 08:45.

Przejdziemy razem na Podwale Staromiejskie, skąd o godz. 09:00 dołączymy do pozostałych uczestników wspólnej Parady.

Mile widziane będą stroje kaszubskie, szaliki, emblematy i flagi, które podkreślą naszą obecność.

 

Prof. Edmund Wittbrodt

Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego

 

W Gdańsku zainaugurowano gdańskie i pomorskie obchody stulecia Niepodległości Polski. Prezydent Paweł Adamowicz, marszałek Mieczysław Struk, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Edmund Wittbrodt poinformowali o wspólnej idei uczczenia jubileuszu, natomiast zaproszeni goście opowiedzieli o nadchodzących inicjatywach, włączonych w obchody stulecia Niepodległej.

– W przyszłym roku będziemy obchodzić niezwykle ważny jubileusz – setną rocznicę odzyskania Niepodległości Polski. Jest to zbyt ważna data, aby ograniczać ją do tylko jednego dnia. Dlatego przez cały rok, począwszy od dziś, chcemy wspólnie, zarówno w Gdańsku, jak i innych miejscach naszego województwa, cieszyć się i świętować tę rocznicę – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – To dobra okazja do tego, aby przyjrzeć się, w jakim miejscu jesteśmy, jaka jest nasza historia, a przede wszystkim kim jesteśmy jako patrioci, co jest dla nas ważne i co kształtuje naszą świadomą, obywatelską postawę. Gdańsk jest miastem wolności i solidarności, dlatego tym silniej czujemy społeczne zobowiązanie do uczczenia setnej rocznicy niepodległości – dodaje prezydent Adamowicz.

„Pomorska droga do Niepodległej” – tak nazwany jest najważniejszy cykl wydarzeń organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

–  W roku 1918 na Pomorzu nie mieliśmy do czynienia z walkami, heroicznymi zrywami o niepodległość. Ale to nie znaczy, że o tej niepodległości tu nie mówiono, nie myślano. Odrodzona po zaborach, niepodległa Polska była przecież tak blisko. A mieszkańcy Pomorza czuli się Polakami, deklarowali polskość i domagali się przyłączenia całego regionu do odrodzonej Polski – mówi marszałek Mieczysław Struk. – W ramach cyklu „Pomorska droga do Niepodległej” chcemy odnaleźć i przybliżyć mieszkańcom naszych miejscowości lokalnych bohaterów. Przypomnieć ich historię, życie, sprawić, by stali się inspiracją dla nas i dla następnych pokoleń – dodaje marszałek Struk.

Urząd Marszałkowski planuje w swoich działaniach angażować społeczności lokalne, młodzież, do której skierowany jest konkurs multimedialny. Przygotowywana jest też specjalna wystawa, która ma „wędrować” po regionie, ale również wydawnictwa: komiksy poświęcone bohaterom, czy specjalne, okraszone nowymi ilustracjami wydanie „Wiatru od morza” Żeromskiego.

Całoroczne obchody odbywać się będą pod wspólnym logo „Niepodległa”. Projekt wspólnego znaku sygnującego stulecie Niepodległości Polski wyłoniono w ramach specjalnie zorganizowanego konkursu. Wygrała propozycja Adama Ignaciuka, która z jednej strony nawiązuje do obchodów ogólnopolskich, z drugiej strony wraz z logotypem miejsca odnosi nas do konkretnej lokalnej społeczności, np. Gdańska. Wraz z logo przygotowana została identyfikacja, do używania której podczas konferencji zachęcono przedstawicieli tych samorządów, którzy chcieliby włączyć się w inicjatywę wspólnych, całorocznych obchodów.

Wolę taką zgromadzeni mogli wyrazić poprzez podpisanie okolicznościowej deklaracji wspólnych obchodów. – Zachęcamy również nie tylko inne samorządy, instytucje czy podmioty, które chcą się włączyć w naszą inicjatywę do zgłaszania swoich wydarzeń i do wspólnego świętowania – zachęca prezydent Paweł Adamowicz.

Ważną częścią  obchodów będzie cykl jedenastu Gdańskich Debat Obywatelskich. – Hasłem przewodnim debat będzie: „Polska! Polska! – ale jaka?”. Jest to nawiązanie do fragmentu wiersza Juliusza Słowackiego, w którym podmiot liryczny stawia pytanie sobie współczesnym o najwyższe wartości – wyjaśnia Wojciech Duda, koordynator debat. Będą one podejmowały tematykę związaną z najważniejszymi problemami szeroko rozumianych patriotyzmu i wolności. Wśród mówców znalazły się znane osobistości, m.in. Krzysztof Pomian, Stefan Chwin czy Aleksander Smolar, moderatorem natomiast będzie Jerzy Sosnowski.

– Obchody stulecia niepodległości to najważniejsze wydarzenie dla każdego Polaka, dlatego też podjęliśmy się zadania organizacji Gdańskich Debat Obywatelskich. To seria ciekawych i niekiedy kontrowersyjnie postawionych pytań postawionych przez autorytety obdarzone naturą polemiczną, które są przeznaczone dla młodych obywateli szukających odpowiedzi na pytania o własną tożsamość narodową i lokalną. Nowoczesne muzea prowadzą także takie działania – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Pierwszy temat: „Dwie Niepodległości – 1918/1989 – wyzwania i bilans” podejmie Adam Michnik. Debata odbędzie się 7 listopada w Wielkiej Sali Wety, Ratusza Głównego Miasta Gdańska, oddziału MHMG. Początek – godz. 18.00. Wstęp wolny.

To główny, choć nie jedyny sposób obchodu setnego jubileuszu w Gdańsku. Miejskie instytucje przygotowują specjalne programy artystyczno-kulturalne skierowane do mieszkańców w różnych przedziałach wiekowych. Organizacje pozarządowe związane z kulturą będą mogły ubiegać się w przyszłym roku o granty na organizację artystycznych i edukacyjnych przedsięwzięć związanych z setną rocznicą niepodległości. Z tej okazji przygotowywany jest również okolicznościowy medal.

Uczczenie tegorocznych, 99. obchodów Święta Niepodległości rozpoczniemy w piątek, 10 listopada o godzinie 11.00 uroczystościami pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Tego samego dnia, wieczorem 25 gdańskich restauracji będzie serwowało specjalne dania kuchni polskiej. Na stolach królować będzie m.in. gęś, kaczka, pierogi, dynia, żurek staropolski czy kapuśniak. Serwowane będą również biało-czerwone desery czy drinki. Również 10 listopada o godzinie 18.00 zaprezentujemy gotowy napis GDAŃSK na Ołowiance. Podczas tej części uroczystości zostanie mieszkańcom rozdanych 1000 flag biało-czerwonych.

Natomiast w Święto Niepodległości 11 listopada 2017 ulicami Gdańska przejdzie XV Parada Niepodległości. Spotykamy się o godzinie 9.00 przy ulicy Podwale Staromiejskie. O godzinie 10:00 rozpocznie się przejście Parady ulicami: Podmłyńską – Wielkie Młyny – Rajską – Jana Heweliusza – Korzenną – Kowalską pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym. Tam też, około godziny 11:15 nastąpi część finalna wydarzenia. Zakończenie uroczystości na Targu Drzewnym przewidujemy na godzinę 11.45. Bezpośrednio po zakończeniu części oficjalnej na Targu Węglowym zgromadzeni będą mogli dołączyć do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.

Na konferencji obecni byli: Paweł Adamowicz, Mieczysław Struk, Bogdan Borusewicz, Edmundt Wittbrodt i Andrzej Januszajtis – członkowie Komitetu Honorowego Obchodów. Lech Parell, prezes Stowarzyszenia SUM, organizatora gdańskiej Parady oraz przedstawiciele samorządów województwa pomorskiego.

źródło: pomorskie.eu, gdansk.pl

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.