Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Książki na długie jesienne wieczory
środa, 8 listopada 2017

Jesienne popołudnia i wieczory są idealnym czasem na chwilę relaksu z ciepłą herbatą i refleksji z dobrą książką w ręku. Dobrym pomysłem wydaje się być zapoznanie z nowościami Wydawnictwa ZKP. Tym razem mamy dla Państwa kilka odmiennych tematycznie, ale interesujących pozycji.

Na początek proponujemy sięgnąć po niezwykłą książkę, ostatnią, jaką za swojego życia napisał prof. Jerzy Samp, wybitny literaturoznawca i badacz literackich wątków w historii Gdańska.

 

Na książkę Gduńsk. Basniowô stolëca Kaszub czytelnicy czekali dosyć długo. Poprzednia pozycja prof. Sampa traktująca o kaszubskim baśniokręgu  ukazała się  ponad trzydzieści lat temu i nosiła tytuł Zaklęta stegna. Pojawienie się nowego zbioru jest tym ważniejsze, że książka wyszła w kaszubskiej wersji językowej dzięki tłumaczeniu Grzegorza Schramkego.

Baśniowy świat wykreowany przez Jerzego Sampa został podzielony na 22 rozdziały-opowieści, które opisują kaszubską wyobraźnię i emocje, wierzenia i sądy w formie krótkich epizodów nawiązujących do historii Gdańska. Nie jest to jednak miasto ściśle historyczne, czy socjologiczno-terytorialne. Urok utworów Jerzego Sampa polega na stwarzaniu magiczno-moralistycznej aury narracji, dzięki której wybrane elementy topograficzne lub tematyczne pochodzące z ludowej tradycji kaszubskiej łączą się z wątkami pomorskimi i gdańskimi.

Do rąk czytelników trafia również zbiór utworów XVII Ogólnopolskiego Literackiego Konkursu im. Jana Drzeżdżona w 2016 roku pod tytułem Witôj przigòdo! Dzysdniowé kaszëbsczé dokôzë wydane nakładem Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko- Pomorskiej w Wejherowie oraz Wydawnictwa Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego.

Zbiór zawiera współczesne utwory kaszubskie, zarówno poetyckie jak i prozatorskie. Obok tekstów takich doświadczonych twórców jak Witold Bobrowski czy Jerzy Stachurski, możemy w niej znaleźć teksty debiutantów, m.in. Anny Trepczyk czy Tatiany Slowi. Utwory te, w szczególny sposób adresowane są do dzieci.

Na uwagę zasługuje także tłumaczenie kolejnej trzeciej księgi Pięcioksięgu Mojżeszowego - Knéga Kapłańskô / Księga Kapłańska. Pozycja ta została przełożona z oryginału hebrajskiego na język kaszubski przez prof. dr. hab. Adama Ryszarda Sikorę. Dla kaszubszczyzny jest to nie lada wydarzenie, bo nie wszystkie języki mogą poszczycić się tłumaczeniem Biblii z oryginału. Wcześniej ukazały się Knéga Zôczątków (2015) oraz Knéga Wińdzeniô (2016). Ogromna pracowitość i systematyczność Profesora dają nadzieję na cały Pięcioksiąg w języku kaszubskim, a może nie tylko, bo marzeniem środowiska jest wzbogacenie zasobów tekstów biblijnych o kolejne Księgi Starego Testamentu.

Za sprawą prof. A. Sikory możemy odczytywać teksty biblijne niejako na nowo, gdyż często różnią się one od tekstów tłumaczonych na podstawie polskojęzycznych wersji Biblii. Są również opatrzone autorskimi komentarzami tłumacza. Sprzyja to pogłębianiu wiedzy dotyczącej naszych korzeni chrześcijańskich oraz poznawaniu terminologii z tym związanej w naszej rodnej mowie.

Niedawno pożegnaliśmy wybitnego językoznawcę - Profesora Edwarda Brezę, szczególnie zasłużonego dla języka kaszubskiego, a także  doskonałego pedagoga, który miał olbrzymi wpływ na kształtowanie młodego pokolenia polonistów i kaszubologów na Pomorzu. Imiona Boga i bóstw oraz NMPanny imionami ludzi. Hagionimy – to ostatnia książka napisana przez profesora. Omawia pochodzenie blisko siedmiuset imion. Znalazły się wśród nich zwłaszcza imiona teoforyczne, to znaczy zawierające imię bóstwa politeistycznego lub Boga chrześcijańskiego. Wśród pierwszych teonimów Autor omawia miana bóstw greckich, rzymskich, germańskich i słowiańskich, między innymi typu Bogdan, Bogusław, Bogumił, Bogurad i inne, „najczęściej trafnie kojarzone i rozumiane przez Polaków jako formy pochodne od wyrazu bóg, w kulturze chrześcijańskiej Bóg”. W publikacji tej znalazły się także imiona pochodzące od przywilejów i świąt Najświętszej Maryi Panny oraz nazwy osób związanych z apostołem Pawłem jako hagionimy. Omówiono także różne tytuły i epitety NMPanny, np. Matka Pięknej Miłości, tytuły ikon prawosławnych, jak i niektóre pojęcia z teologii prawosławnej, co czyni tę publikację jeszcze ciekawszą.

 

Książki są dostępne w księgarni internetowej KaszubskaKsiazka.pl, w księgarni w Domu Kaszubskim na ul. Straganiarskiej 20-23 w Gdańsku oraz  dobrych księgarniach na Pomorzu

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.