Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
IV Areopag Pelpliński
czwartek, 1 lutego 2018

W dniach 24-25 lutego w Bibliotece Diecezjalnej im. Biskupa Jana Bernarda Szlagi w Pelplinie odbędzie się IV edycja Pelplińskiego Areopagu. Tegoroczna konferencja no si tytuł "Miłość małych i wielkich ojczyzn".

Na wydarzenie zapraszają przedstawiciele organizatorów.

Rozmowę z ks. kanonikiem prof. dr. hab.  Januszem Szulistem oraz dr. Michałem Kargulem z 20.02.2018 znajdą Państwo pod poniższym adresem:

http://www.radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/4294-konferencja-i-dyskusje-o-patriotyzmie-zaproszenie-na-iv-areopag-pelplinski

 

 

 

PLAN KONFERENCJI

Sobota, 24 lutego 2018

 

Rozpoczęcie konferencji

I panel wykładowy (10.00-12.15)

Prowadzący: prof. Edmund Wittbrodt (Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Politechnika Gdańska)

1. Tożsamość religijna i tożsamość narodowa – ks. prof. dr hab. Mirosław Mróz (UMK Toruń)

2. Pomorskie tożsamości regionalne formą nowoczesnego patriotyzmu – dr Michał Kargul, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Instytut Kaszubski)
 

Promocja najnowszego numeru „Tek Kociewskich” – rocznika regionalnego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

"Teki Kociewskie” są periodykiem popularno-naukowym wydawanym przez Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie. Zainteresowanych pismem zapraszamy do zapoznania się z nim, klikając link poniżej:

XI Zeszyt Tek Kociewskich

 

II panel wykładowy (13.00-15.15)

Prowadzący: ks. dr hab. Janusz Szulist, prof. UMK (UMK Toruń)

1. Rodzina jako społeczność pośrednia – ks. dr hab. Wiesław Łużyński (UMK Toruń)

2. Wychowanie do patriotyzmu w nauczaniu arcybiskupa Leszka Sławoja Głódzia – ks. dr Jarosław Lisica (WSKS Gdynia)

3. Edukacja regionalna drogą do miłości małej ojczyzny – Józef Belgrau (dyrektor Szkoły Podstawowej w Borkowie, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie)

 

III panel wykładowy (15.30-17.45)

Prowadzący: Łukasz Grzędzicki (Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie)

1. Miłość do ojczyzny jako wspólnoty naturalnej w nauczaniu św. Jana Pawła II – ks. dr Ireneusz Smagliński (Dyrektor Katolickiej Rozgłośni Diecezji Pelplińskiej "Radio Głos")

2. Ks. Alfons Szulz (1872-1940) – duszpasterz, patriota, społecznik – ks. dr Wiesław Szuca (Collegium Marianum)

3. Pomorska mała ojczyzna w działalności patriotycznej księdza Józefa Wryczy (1884-1961) - dr Krzysztof Korda (Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Instytut Kaszubski)

 

Niedziela, 25 lutego 2018

Msza święta w intencji Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i uczestników Areopagu Pelplińskiego – Bazylika Katedralna w Pelplinie, godz. 10.00

 

Patronat honorowy

Biskup Pelpliński

dr Ryszard Kasyna

Marszałek Województwa Pomorskiego

Mieczysław Struk

 

Organizatorzy: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Kuria Diecezjalna Pelplińska, Wydział Teologiczny UMK w Toruniu

 

Miejsce konferencji:

Biblioteka Diecezjalna im. Biskupa Jana Bernarda Szlagi, ul Biskupa Dominika 7, 83-130 Pelplin

 

Kontakt: email: biuro@kaszubi.pl, tel. 58 301 27 31, www.kaszubi.pl

 

Historia poprzednich edycji

Pierwsza odsłona Areopagu Pelplińskiego odbyła się w kwietniu 2015 roku, gdzie omówione zostało zagadnienie „Religijności Pomorza”. Podczas pierwszej odsłony cyklu prelegenci, którymi byli specjaliści od tematyki religijnej z całej Polski, poruszyli tematy tj. m.in. religijność ludowa, ruch pielgrzymkowy, czy też znaczenie wartości jakie niesie ze sobą religia we współczesnym świecie. W trakcie trwania konferencji została również promowana książka, która jest przekładem Księgi Rodzaju na język kaszubski. Tłumaczenia z języka oryginału - hebrajskiego dokonał wybitny biblista o. prof. Adam Sikora OFM.

 

http://kaszubskaksiazka.pl/504-knega-zoczatkow-ksiega-rodzaju.html

 

Druga edycja Areopagu również odbyła się w stolicy diecezji pelplińskiej, a regionaliści duchowni i świeccy zmierzyli się tym razem z tematem edukacji na Pomorzu. Wykład otwierający wygłosił prof. Cezary Obracht-Prondzyński, w którym mówił m.in. o różnych rodzajach ryzyka, na jakie narażeni są ludzie zajmujący się dzisiaj edukacją. Z kolei ks. prof. Jan Perszon przedstawił dość smutny obraz szybkiego odchodzenia od tradycji, jakie ma miejsce na Kaszubach, i zwrócił uwagę na zagrożenia, jakie niesie ta sytuacja dla życia religjnego  i społecznego. Poruszano również inne tematy tj.  potrzeba rozwoju edukacji regionalnej w pomorskich szkołach, edukacyjno-wychowawcza rola regionalizmu, niska świadomość rodziców odnośnie nauki języka kaszubskiego, kwestia umiłowania ojczyzny i tradycji w szkołach katolickich

 

 

Na koniec piątkowych prelekcji odbył się koncert promujący płytę z pieśniami pustonocnymi wydaną przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

 

http://kaszubskaksiazka.pl/565-cierpiacym-duszom-piesni-pustej-nocy.html

 

Na ostatni Areopag przyszło nam czekać aż do maja następnego roku, wtedy to prelegenci wygłaszali referaty dotyczące tematu „Dziedzictwa Diecezji Pelplińskiej na Pomorzu”. Dwa dni konferencji zostały podzielone na III panele wykładowe prowadzone kolejno przez: Łukasza Grzędzickiego, wiceprezesa ZKP, ks. dra hab. Janusza Szulista, profesora UMK, oraz dra Michała Kargula, wiceprezesa ZKP. Spotkanie rozpoczęło się od wykładu ks. prof. Anastazego Nadolnego z WSD w Pelplinie, który przybliżył słuchaczom dzieje utworzenia i organizacji Diecezji Pelplińskiej. Profesor przypomniał m.in. pastoralne założenia reformy Jana Pawła II z 25 marca 1992 roku reorganizującej Kościół w Polsce.

Następnie Bożena Ugowska reprezentująca Radę Języka Kaszubskiego zaprezentowała historię rozwoju i popularyzacji nabożeństw w języku kaszubskim na obszarze dawnej diecezji chełmińskiej. Zwróciła uwagę na istotne znaczenie kapłanów, którzy jako pierwsi odważyli się odprawiać msze z kaszubską liturgią słowa, jak ks. Franciszek Grucza, ks. Marian Miotk, ks. Bogusław Głodowski. Podkreśliła też dorobek Klubu Studentów Kaszubów działającego przy pelplińskim WSD oraz przypomniała tłumaczenia Pisma Świętego i ksiąg liturgicznych na język kaszubski.

Pod koniec pierwszego dnia wydarzenia miejsce miała również promocja książki autorstwa dra Krzysztofa Kordy (Instytut Kaszubski) pt. „Ks. ppłk Józef Wrycza (1884-1961). Biografia historyczna.”

http://kaszubskaksiazka.pl/598-ks-pplk-jozef-wrycza-18841961-biografia-naukowa.html

W sobotę 13 maja uczestnicy wysłuchali aż pięciu referatów. W porannej sesji: „Posoborowe projekty reformy struktur kościelnych w Polsce w latach 60. i 70. XX wieku” (dr Michał Białkowski z UMK w Toruniu)  i „Aksjologiczne dylematy współczesnego Kościoła w Polsce”  (ks. prof. Henryk Skorowski z UKSW w Warszawie), natomiast podczas południowych obrad: „Ruchy i stowarzyszenia katolickie w diecezji chełmińskiej, a następnie w diecezji toruńskiej: historia, teraźniejszość i przyszłość” (prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski z UMK), „Biskupi chełmińscy drugiej połowy XIX wieku i początku XX wieku wobec spraw narodowościowych na Pomorzu Gdańskim” (Józef Belgrau z ZKP Oddział w Żukowie).

Organizatorami od pierwszej edycji są niezmiennie: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Kuria Diecezjalna Pelplińska i Wydział Teologiczny UMK w Toruniu.

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.