Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Dzień Jedności Kaszubów w Kosakowie
poniedziałek, 19 lutego 2018

18 marca spotkajmy się w Kosakowie na święcie kaszubskim upamiętniającym pierwszą pisemną adnotację o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX. 19 marca 1238 papież Grzegorz IX zatytułował szczecińskiego księcia „księciem Kaszub”. Była to pierwsza historyczna wzmianka o Kaszubach. Pierwszy w historii Dzień Jedności Kaszubów odbył się w 2004 roku w Gdańsku.

W tym roku zapraszamy do Kosakowa, gdzie w nowym obiekcie, w hali sportowej odbędą się główne uroczystości i próba bicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach, natomiast w hali sportowej przy SP w Mostach rozegrany zostanie turniej gry karcianej Baśki. Obchodom towarzyszyć będą liczne kiermasze twórców ludowych, wystawy rękodzieła, stoiska Kół Gospodyń Wiejskich, występy zespołów lokalnych. Na scenie wystąpi również zespół Fucus i Weronika Korthals.

W 2006 roku wzbogacono imprezę wspólnym muzykowaniem akordeonistów pochodzących nie tylko z Pomorza. Corocznie podczas obchodów podejmowana jest próba pobicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach. Zawsze do gry służą akordeonowe aranżacje znanych kaszubskich melodii.

 

Niedziela 18 marca 2018 r., godz. 9.45-16.00

9.45                 – Msza Św. w kościele p.w. św. Antoniego w Kosakowie

11.00-11.45    – Przemarsz z kościoła do Centrum Edukacyjno-Sportowego w Kosakowie

12.00               – Oficjalne otwarcie imprezy (hala sportowa w Centrum Edukacyjno-Sportowym)

11.30-15.00    – Turniej gry karcianej  Baśka (hala sportowa przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Mostach)

12.00-15.15    – Występy lokalnych zespołów folklorystycznych na małej scenie (hall przy wejściu głównym do Centrum Edukacyjno- Sportowego)

15.30               – Finał imprezy (próba bicia rekordu przez akordeonistów)

 

Lista utworów:

 

 

 

 

Twórcy oraz rzemieślnicy regionalni mogą dokonywać zgłoszeń na adres mailowy:  danuta.tocke@xl.wp.pl

Organizatorami wydarzenia jest lokalny oddz. Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Gmina Kosakowo, Kosakowskie Centrum Kultury, Dyrektor Zespołu Szkoły Podstawowej i Oddziałów Gimnazjalnych w Pogórzu, Dyrektor Zespołu Szkolno -Przedszkolnego w Mostach, Dyrektor PUK PEKO. 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.