Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
IV Areopag Pelpliński poświęcony miłości ojczyzny
poniedziałek, 26 lutego 2018
Nie znaleziono zdjecia
fot. radioglos.pl

Całodniową konferencję w Bibliotece Diecezjalnej w Pelplinie rozpoczął biskup Ryszard Kasyna. Hierarcha podkreślił wagę i aktualność wybranego tematu tegorocznego spotkania. Bp Kasyna zauważył, że zagadnienie miłości ojczyzny podjęła w ubiegłym roku Konferencja Episkopatu Polski wydając specjalny dokument pod nazwą: „Chrześcijański kształt patriotyzmu”. Biskup przypomniał, że pelplińskie sympozjum pozwala pogłębić rozumienie ojczyzny poprzez „umiłowanie rodzimej kultury, języka, tradycji, ale również ofiarne i solidarne dbanie kolejnych pokoleń o dobro wspólne”. Biskup dodał, że chrześcijańska perspektywa każe realizować patriotyzm „poprzez postawę służby, troski, ale również odpowiedzialności za potrzeby i losy konkretnego człowieka”.

Wprowadzając w konferencję z ramienia współorganizatorów prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego prof. Edmund Wittbrodt zauważył, że silnie zakorzenieni  na Pomorzu Kaszubi pielęgnują „dziedzictwo regionu, tożsamość narodową, a także edukację i kulturę”. „Pragniemy kulturowe wartości przenieść z przeszłości w przyszłość”, dodał mówca. Podkreślił, że miłość do ojczyzny to troska także innych regionów Pomorza, w tym Kociewia i Borów Tucholskich o  polską tożsamość. Edmund Wittbrodt przypomniał, że w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości „ogromnie ważne jest patrzenie na tę rocznicę przez małe i wielką ojczyznę”.

Spotkanie słowem wstępnym rozpoczęli Biskup pelpliński dr Ryszard Kasyna i Prezes ZKP prof. Edmund Wittbrodt

   Prelekcje i dyskusje odbywały się w trzech panelach. Na pierwszy z nich złożyły się wykłady: ks. prof. Mirosława Mroza o tożsamości religijnej i tożsamości narodowej, dr. Michała Kargula o pomorskich tożsamościach regionalnych jako formach nowoczesnego patriotyzmu. Drugi panel stanowiły prelekcje: ks. dr. hab. Wiesława Łużyńskiego o rodzinie jako społeczności pośredniej, ks. dr. Jarosława Lisica na temat wychowania do patriotyzmu w nauczaniu abp. Sławoja Leszka Głodzia oraz Józefa Belgraua o edukacji regionalnej jako drodze do miłości małej ojczyzny. IV Areopag Pelpliński zamknęły wykłady: ks. dr. Ireneusza Smaglińskiego o miłości ojczyzny jako wspólnoty naturalnej w nauczaniu św. Jana Pawła II do Polaków, ks. dr. Wiesława Szucy o duszpasterzu i patriocie sprzed stu lat ks. Alfonsie Szulcu oraz dr. Krzysztofa Kordy o legendarnym na Pomorzu ks. Józefie Wryczy.

    

Konferencję prowadził ks. kan. dr hab. Janusz Szulist.

Każdorazowy Areopag Pelpliński organizuje Kuria Diecezjalna Pelplińska, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uczestniczą w nim świeccy i duchowni zainteresowani szeroko rozumianą kulturą Pomorza.

Wszystkie prelekcje oraz fotogaleria dostępne są pod poniższym adresem:

http://www.radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/4306-pelplin-iv-areopag-pelplinski

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.