Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Sukces inicjatywy obywatelskiej Minority SafePack
środa, 11 kwietnia 2018

Podczas trwającej 12 miesięcy kampanii petycyjnej Europejskiej Inicjatywy  Obywatelskiej  Minority  SafePack  (MSPI) udało się zebrać wymagany milion podpisów!

Dnia  3  kwietnia  2018  r.  o  godzinie  23:59  zakończyła  się  kampania petycyjna Europejskiej Inicjatywy  Obywatelskiej Minority  SafePack, która trwała 12 miesięcy w 28 krajach Unii Europejskiej. MSPI  jest,  jak  dotąd,  inicjatywą  o  największym  zasięgu  w  historii europejskich mniejszości  narodowych, etnicznych  i  społeczności  językowych. Zrodziła się ona z przekonania organizacji mniejszościowych reprezentowanych w Federacyjnej Unii Europejskich Grup Narodowościowych (FUEN), że polityka wobec tych mniejszości powinna być silniej zakotwiczona w polityce UE, gdyż pozostawianie  jej  wyłącznie  kompetencjach  krajów  członkowskich doprowadziło  – i  prowadzi  nadal  –  do  znacznego  zróżnicowania  sytuacji kulturowej, językowej, oświatowej  i politycznej poszczególnych  mniejszości w zależności od kraju zamieszkania.

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie jak i działający przy nim klub studencki, Pomorania, również zaangażowały się w akcję zbierania podpisów, co miało już miejsce podczas organizowanej w Gdańsku trzeciej edycji Diversity Festival, którego hasłem przewodnim było: „Celebrating Pluralism”. Wydarzenie odbywało się w dniach 6-13 sierpnia, podczas którego gościliśmy na Kaszubach przedstawicieli różnych mniejszości narodowych i grup etnicznych w Europie. Festiwal ten został zorganizowany wspólnie przez Youth of European Nationalities TEN/JEV i Klub Studencki „Pomorania”.


Zbieranie podpisów podczas DJK w Kosakowie.

Osiągnięto dwa podstawowe wymogi powodzenia Inicjatywy tj.:

1)  Przekroczono wymagany próg 1 miliona podpisów w skali UE i osiągnięto 1.215.879 podpisów, w tym 771 089 online i 444 790 na formularzach papierowych,

oraz

2)  Zebrano minimalną liczbę podpisów w co najmniej 7 krajach UE – udałosię to dokładnie w 11 krajach.

W Polsce zebrano 25 389 podpisów (stan na dzień 10 kwietnia 2018 r.).

Dziękujemy serdecznie wszystkim popierającym tę ważną dla nas inicjatywę obywatelską. Wyrazy wdzięczności kierujemy również do instytucji oraz mediów, które przyczyniły się do rozpowszechniania informacji o prowadzonej akcji zbierania podpisów.

List Prezydenta FUEN-u Loránt Vincze - kliknij.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.