Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Uroczystość z okazji 135 rocznicy urodzin Patrona
wtorek, 17 kwietnia 2018

W poniedziałek, 16 kwietnia, w Szkole Podstawowej w Borzestowie odbyły się uroczystości związane z 135 rocznicą urodzin dra Franciszka Kręckiego. To właśnie w tej miejscowości urodził się wybrany przez Radę Naczelną Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Patron Roku 2018 - jeden z przywódców ruchu młodokaszubskiego, lider Organizacji Wojskowej Pomorza, działacz kaszubsko – pomorski, inicjator i współzałożyciel harcerstwa polskiego w Wolnym Mieście Gdańsku.

Na uroczystość przybyli członkowie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego (m.in. Prezes ZKP o/Chmielno – Brygida Michalewicz oraz Dyrektor Biura Zarządu Głównego ZKP – Łukasz Richert), samorządowcy, harcerze oraz uczniowie ze szkół w obrębie gminy Chmielno. Na jubileuszu nie mogło również zabraknąć Janiny Kwiecień Starosty Kartuskiego, oraz Jerzego Grzegorzewskiego, Wójta Gminy Chmielno, którzy objęli całe wydarzenie patronatem honorowym.

 

Uroczystość rozpoczęła się oficjalnym apelem, po którym przyszedł czas na konkurs wiedzy ze znajomości historii lokalnej oraz bohaterów zasłużonych dla regionu pomorskiego, gdzie do walki o 1 miejsce stanęli uczniowie szkół z Borzestowa, Kożyczkowa, Miechucina oraz Chmielna. Kolejnym punktem programu była prelekcja wygłoszona przez Łukasza Grzędzickiego, wiceprezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, pt. „Dr Franciszek Kręcki (1883-1940) – zapomniany bohater pomorskiej drogi do niepodległości”. W wykładzie został przybliżony życiorys Franciszka Kręckiego i czasy, w których działał na rzecz Pomorza i odzyskania niepodległości Polski.

Jednym w punktów uroczystości była prezentacja preambuły Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej w języku kaszubskim. Pierwszy oficjalny odczyt dokonała wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Danuta Pioch, która była odpowiedzialna również za tłumaczenie. Pomysłodawcą tego projektu jest młode stowarzyszenie „Otwarte Kaszuby”, które zapowiedziało już gotowość przetłumaczenia całej konstytucji.

Uczniowie szkoły w Borzestowie zaprezentowali również krótki program artystyczny. Najmłodsi wychowankowie zaprezentowali umiejętności taneczne a ich nieco starsi koledzy i koleżanki talenty wokalne. Na zakończenie delegacje złożyły kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym tego urodzonego w Borzestowie wybitnego syna Ziemi Kaszubskiej.

 

Zdjęcia: https://www.facebook.com/goksirchmielno/photos/pcb.1275760675901259/2045310489072607/

 

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.