Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Mòdrô lëtra - konferencja dla nauczycieli
czwartek, 26 kwietnia 2018

24 kwietnia w Akademii Pomorskiej w Słupsku, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i Instytut Polonistyki AP, zorganizowało kolejną konferencję dydaktyczną dla nauczycieli języka kaszubskiego. Spotkanie poświęcone było kaszubskiej literaturze, a konkretnie  lekturom zawartym w nowej podstawie programowej dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

fot. Zbigniew Byczkowski

fot. Zbigniew Byczkowski

W pierwszej części konferencji nauczyciele wysłuchali wykładu  prof. Daniela Kalinowskiego o najnowszej literaturze dla dzieci i młodzieży. Profesor przedstawił nowe  kaszubskojęzyczne wydawnictwa, podkreślając jednocześnie, że literatura dziecięca wzbogaciła się o nowych bohaterów m.in.  Balbinę,  Macka, Mariolkę, Werónkę…. którzy wprowadzają małych czytelników w tematykę im bliską, codzienną - współczesną. Temat literatury kontynuowała prof. Adela Kuik-Kalinowska, która przybliżyła literaturę kaszubską od 1989 r. pokazując możliwości  interpretacyjne utworów zawartych w lekturach dla klas IV-VIIII szkół podstawowych.

fot. Zbigniew Byczkowski

Natomiast Felicja Baska-Borzyszkowska omówiła literaturę interpretowaną, analizowaną na lekcjach języka kaszubskiego w szkołach ponadpodstawowych, zwracając szczególną uwagę na zawarte w niej  bogactwo treści i motywów. Po referatach plenarnych Anna Dunst  zaprezentowała i omówiła  nowe wydawnictwa regionalne.

fot. Zbigniew Byczkowski

Po części wykładowej, regionaliści wzięli udział w przygotowanych dla nich warsztatach, które prowadzili autorzy książek dla najmłodszych:  Tomasz Fopke autor m.in.  tomiku wierszy Czë mùcha mô jãzëk,  Janusz Mamelski autor m.in. zbioru opowiadań pt. Mack  oraz Marzena Dembek autorka kaszubskiego słownika ilustrowanego pt. Mój Słowôrz. Podczas warsztatów kaszubscy pedagodzy poznawali innowacyjne metody, pozwalające na uatrakcyjnienie lekcji języka kaszubskiego.

fot. Zbigniew Byczkowski

fot. Zbigniew Byczkowski

fot. Zbigniew Byczkowski

fot. Zbigniew Byczkowski

Cyklicznie odbywająca się od 6 lat konferencja była inspirującym spotkaniem nauczycieli – regionalistów, pozwalającym na wymianę cennych doświadczeń, a także na tworzenie nowych pomysłów. Organizatorzy  dziękują za liczną obecność i zapraszają do udziału w kolejnych przedsięwzięciach edukacyjnych i kulturalnych, o których poinformujemy na portalu kaszubi.pl.

Projekt realizowany jest dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.