Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Kaszubi pożegnali śp. Edmunda Lewańczyka
czwartek, 10 maja 2018

Swoim akordeonem, utworami i śpiewem rozsławiał Kaszuby, jego dorobek i praca artystyczna na długo pozostaną w pamięci mieszkańców Pomorza.

Na żukowską nekropolię odprowadzono dziś śp. Edmunda Lewańczyka z Żukowa. Nad jego grobem pochyliły się sztandary i zabrzmiały kaszubskie pieśni. W ostatniej drodze towarzyszyło mu 11 pocztów sztandarowych z oddziałów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Edmund Lewańczyk był wieloletnim działaczem kaszubskim, związanym ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim, ruchem muzycznym Kaszub, z zespołami regionalnymi Bazuny, Koleczkowianie, Redzanie. Prowadził wiele kaszubskich festynów. Swoim śpiewem i gawędami umilał czas wielu ludziom.

Wystąpienie Józef Belgraua, członka Zarzadu Głónego, prezesa O/Żukowo ZKP na pogrzebie E.Lewańczyka.

W tym miejscu pragnę powiedzieć kilka słów w imieniu Żukowskiego Oddziału oraz w imieniu prezesa Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego profesora Edmunda Wittbrodta, któremu wcześniej zaplanowane obowiązki nie pozwalają być tu dzisiaj z nami.

Drogi Edku,

Będzie nam Cię bardzo brakowało na naszych spotkaniach oddziałowych i ogólnozrzeszeniowych, na naszych wigiliach i innych uroczystościach. Swoim głosem, instrumentem, gestami wprowadzałeś wyjątkowy nastrój. Na ostatnim styczniowym opłatku z pamięci opowiedziałeś po kaszubsku Ewangelię o Bożym Narodzeniu wg Łukasza. Jak zawsze byliśmy pod wielkim wrażeniem Twoich talentów.

Ale my wiemy, że teraz masz tam w wieczności znaczniejsze grono słuchaczy. Godnie Cię tam przyjęli nasi kaszubscy patriarchowie. Ceynowa, Derdowski, Majkowski, ks. Heyke, biskup Dominik,.. do nich dołączyłeś. Teraz to z nimi możesz prowadzić długie dysputy, tworzyć i opowiadać im kaszubskie gawędy.

Edku, bardzo Ci dziękujemy za całe to bogactwo jakie pozostawiłeś tu na Ziemi. Niech Twoja twórczość trwa i zachwyca na niebieskich niwach.

 

Więcej na:

http://kartuzy.naszemiasto.pl/artykul/ostatnia-wanoga-edmunda-lewanczyka-z-zukowa-wielkiego,4640580,artgal,t,id,tm.html

http://kartuzy.naszemiasto.pl/artykul/pogrzeb-sp-edmunda-lewanczyka-z-zukowa-nad-jego-grobem,4640762,artgal,t,id,tm.html

http://expresskaszubski.pl/aktualnosci/2018/05/zukowo-kaszubi-pozegnali-edmunda-lewanczyka

 


 

Edmund Lewańczyk był znanym, nie tylko na Kaszubach, artystą, choreografem, kompozytorem i folklorystą. Pisał gadki i prowadził spotkania w języku kaszubskim. Pezez 13 lat lat związany był z RZPiT Bazuny z Żukowa. Od 1989 roku nieprzerwanie prowadził Jarmarki Wdzydzkie. Od 2002 r. kierował zespołem Redzanie. W 2015 roku obchodził jubileusz 60-lecia pracy artystycznej. Został uhonorowany wieloma nagrodami i odznaczeniami.

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.