Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Matura z języka kaszubskiego
wtorek, 22 maja 2018

23 maja odbyła się matura z języka kaszubskiego. W tym roku  25 maturzystów (dane OKE w Gdańsku) z Pomorza zadeklarowało pisanie egzaminu maturalnego z języka kaszubskiego. Uczniowie zmierzyli się z napisaniem wypracowania, przetłumaczeniem tekstu i odpowiedzią na pytania dotyczące tekstu zamieszczonego w arkuszu maturalnym.

Pisemna matura z kaszubskiego odbyła się po raz 14. Podstawy prawne do wprowadzania nauczania języka kaszubskiego w szkołach stworzono ponad dwadzieścia pięć lat temu na mocy artykułu 13 Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 76, poz. 329 z późniejszymi zmianami). Od tego momentu w kolejnych placówkach oświatowych (głównie szkołach podstawowych i gimnazjach) jako przedmiot dla chętnych (uczony na wniosek uczniów lub ich rodziców) pojawia się oferta nauczania języka kaszubskiego. Jedną z pierwszych placówek, gdzie wprowadzono nauczanie języka kaszubskiego było Kaszubskie Liceum Ogólnokształcące w Brusach. Uczniowie tej właśnie szkoły wraz z licealistami ze Strzepcza i Kartuz po raz pierwszy podeszli do matury z języka kaszubskiego w 2005 roku. Maturę pisemną z języka kaszubskiego zdawało wówczas łącznie 14 osób. W kolejnych latach 2006 r. – 11 osób, w 2007 r. - 27 osób, w 2008 r. – 8 osób, w 2009 r. – 9 osób, w 2010 r. – 26 osób , w 2011 r. – 21 osób. Rekordowa, jak do tej pory, liczba zdających maturę z języka kaszubskiego padła w 2012 roku, kiedy to egzamin zdecydowało się zdawać 41 uczniów z Pomorza (30 na poziomie podstawowym i 11 na poziomie rozszerzonym. W roku 2013 maturę z języka kaszubskiego zdawało 33 uczniów, w 2014 r. było ich 17, zaś w 2015 r. - 23,  w 2016 r.  egzamin zdawały 23 osoby, a w 2017 r.- 20 licealistów. Wyniki z egzaminu maturalnego z języka kaszubskiego nie mają wpływu na zdawalność matury, natomiast znaczenie mogą mieć dla osób wybierających się studia na Uniwersytecie Gdańskim, a dokładnie na kierunek - etnofilologię kaszubską, gdzie fakt zdawania matury z języka kaszubskiego jest  dodatkowo punktowany podczas naboru.

Wśród 25 osób zdających maturę z języka kaszubskiego znajdują się uczniowie następujących szkół:

► Kaszubskie Liceum Ogólnokształcące w Brusach (6 osób, w tym ustny - 3 osoby)

► Technikum nr 3 w Chojnicach (5  osób, ustny - 0)

► I Liceum Ogólnokształcące w Kartuzach (3 osoby, w tym ustny - 3 osoby)

► Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach (6 osób, w tym ustny - 2 osoby)

► Technikum w Przodkowie (1 osoba, ustny - 0)

► Technikum nr 2 w Kościerzynie (1 osoba, ustny- 0)

► I Liceum Ogólnokształcące w Kościerzynie (2 osoby, w tym ustny - 2 osoby)

► I Liceum Ogólnokształcące w Wejherowie (1 osoba, ustny - 0)

 

Tegoroczny arkusz maturalny z języka kaszubskiego można znaleźć TUTAJ.

 

Tegorocznym maturzystom dziękujemy, że zdecydowali się zdawać język regionalny- kaszubski jako przedmiot dodatkowy. Życzymy połamania piór i jak najlepszych wyników.

 

 

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.