Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Święto Miasta Gdańska już za nami!
poniedziałek, 28 maja 2018
Nie znaleziono zdjecia
Wśród uliczek starego miasta występowały kaszubskie kapele: "Raduńskie Tony" z Pruszcza (na zdjęciu), "Kaszuby" z Wiela, "Bas" z Sierakowic oraz "Bufet" z Karuz.

Szczególnie interesujący był piątek kaszubski, który zgromadził podczas 3-dniowych obchodów największą ilość osób, chcących poznać kulturę oraz tradycję Kaszubów. Liczne warsztaty, dzieła artystów ludowych, wyroby kuchni kaszubskiej oraz koncerty zespołów związanych z regionem złożyły się na atrakcje, których można było doświadczyć 25 maja na Targu Węglowym w Gdańsku.

W piątek 25 maja, w dzień inaugurujący Święto Miasta Gdańska, Targ Węglowy został zdominowany przez Kaszubów. W licznych kramach zlokalizowanych na drodze od Bramy Wyżynnej do Złotej już od godzin przedpołudniowych można było spróbować przysmaków kaszubskiej kuchni, zakupić przepiękne wyroby artystów ludowych jak i  książki o tematyce regionalnej. W tym samym czasie na placu Świętopełka, przy Fontannie czterech kwartałów oraz Rybackim Pobrzeżu zespoły ludowe z Pruszcza, Kartuz oraz Sierakowic swoją wspaniałą muzyką zapraszały turystów oraz mieszkańców Gdańska na główne miejsce wydarzeń.

Około południa dla gości zostały otwarte dwa wielkie namioty zlokalizowane na Targu Węglowym, gdzie w tzw. Kaszubskim kąciku każdy chętny bez względu na wiek mógł wziąć udział w wydarzeniach oraz aktywnościach tj. :

- Warsztaty regionalne twórczości ludowej

- Nauka kaszubskich piosenek

- Wzornictwo inspirowane haftem kaszubskim

- Częstowanie tabaką

- Rozmowy z muzykami i artystami


	

Zaraz obok na małej scenie organizatorzy również zapewnili uczestnikom festiwalu szereg atrakcji. Przybyli goście mieli okazję wysłuchać koncertów tradycyjnej muzyki kaszubskiej, wywiadów z muzykami oraz pośmiać się podczas występu kabaretu „Pùrtcë”. Wielkim zainteresowaniem cieszył się również pokaz współczesnej mody kaszubskiej zorganizowanej przez Galerię Sztuki Kaszubskiej z Gdańska oraz Farwę z Kościerzyny.

Koncerty na dużej scenie rozpoczęły o godz. 16:30 występem Weroniki Korthals, która zaraziła swoją pozytywną energią całą publiczność zgromadzoną na Targu Węglowym. Zaraz po niej na scenie pojawił się wirtuoz akordeonu oraz propagator muzyki wykonywanej na tym instrumencie – Paweł Nowak, który promował swój pierwszy i długo wyczekiwany album "Accordion Virtuoso". Później scena została zdominowana przez dzieci, czyli zespół Czarodzieje z Kaszub pod opieką Marka Teterycza, którzy pomimo młodego wieku w ciągu kilku lat zagrali już ponad 100 koncertów oraz wydali 2 płyty. Po występie młodych talentów muzyki regionalnej przyszedł czas na trójmiejski kwartet jazzowy Almost Jazz Group, który oczarował publiczność połączeniem standardów jazzowych z ciekawie zaaranżowanymi melodiami kaszubskimi. Nie zawiódł również doświadczony zespół Fucus, który  już niedługo będzie świętować 15-lecie swojego istnienia. Muzycy wprowadzili uczestników festiwalu w magiczny świat Kaszub podszyty wpadającą w ucho irlandzką muzyką folkową.

Na zakończenie wystąpiła najbardziej znana szerszej publiczności piosenkarka – Natalia Szroeder. Pochodząca z Parchowa artystka uznawana jest za jedną z najzdolniejszych i najbardziej popularnych wokalistek młodego pokolenia. Podczas koncertu zaprezentowała swoje największe hity oraz zaśpiewała swój kaszubski przebój „Potrzebny je drëch”.

 

Dziękujemy serdecznie osobom oraz instytucjom zaangażowanym w organizację Święta Miasta Gdańska. Szczególne podziękowania składamy:

- Muzeum - Kaszubskiemu Parkowi Etnograficznemu im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich

-  Oddziałowi etnograficznemu Muzeum Narodowego w Oliwie

- Miastu Kościerzyna i Muzeum Ziemi Kościerskiej im. dra Jerzego Knyby w Kościerzynie

- Kaszubskiemu Uniwersytetowi Ludowemu

- Kołu Hafciarek przy Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim

- Kołu Gospodyń Wiejskich w Tuchomiu

- Muzeum Kaszubskiemu im. Franciszka Tredera w Kartuzach

- Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.