Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Letnia Szkoła Języka Kaszubskiego powraca!
poniedziałek, 5 marca 2018

2 lipca startujemy z IV edycją Letniej Szkoły Języka Kaszubskiego, Kultury i Historii Kaszub! W czasie 2 tygodni uczestnicy kursu poznają lub doszlifują język kaszubski pod okiem profesjonalnej kadry nauczycielskiej. Natomiast wykwalifikowany kaszubskojęzyczny przewodnik oraz warsztatowcy wprowadzą grupę w magiczny świat Kaszub, przedstawiając niezwykłą i wyjątkową kulturę, historię i tradycję regionu.

ZAPISY DO 22 czerwca!!!

Uczestnicy kursu zostaną podzieleni na 2 grupy: początkującą i zaawansowaną, stąd też nasze seminarium językowe jest skierowane również do osób absolutnie nieznających tego wyjątkowego jedynego języka regionalnego w Polsce.

Oprócz świetnie przygotowanego lektoratu uczestników kursu czeka bogaty program wycieczek i warsztatów. Przewidujemy wykłady osób zaangażowanych w rozwój współczesnej kultury Kaszub i Pomorza oraz spotkania z bardzo ciekawymi ludźmi. Wśród atrakcji przewidujemy m.in. spływ kajakowy Zbrzycą, połączony z poznawaniem twórczości literackiej Stanisława Pestki (pseud. Jan Zbrzyca), uczestnictwo w XX Zjeździe Kaszubów w Luzinie czy też zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

 

Cena: 1000 zł

(Osoby niekorzystające z noclegu: 500 zł)

Miejsce kursu: Wieżyca – Szymbark

Termin: 2 -14 lipca 2018

 

Program obejmuje:

-120 godzin kursu (teoretycznego i warsztatowego)

-wyżywienie

-nocleg

-wyjazdy studyjne (wraz z autokarem i biletami wstępu)

 

Zapisy do 22 czerwca!!!

 

 

 

Planujemy wycieczki do następujących miejsc:

I. Wiele i Wdzydze Kiszewskie (m.in. kalwaria wielewska i Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny),

II. Luzino (XX Zjazd Kaszubów) i Wejherowo (m.in. Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, kalwaria wejherowska,), 

III. Kościerzyna, Bytów, Płotowo (m.in. Muzeum Ziemi KościerskiejMuzeum KolejnictwaMuzeum AkordeonuMuzeum Zachodniokaszubskie w BytowieMuzeum Szkoły Polskiej w Płotowie),

IV. Swołowo, Kluki (m.in. Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w SwołowieMuzeum Wsi Słowińskiej w Klukach),

V. Gdańsk, Sopot, Gdynia (m.in. archikatedra oliwska, Oksywie, Muzeum II Wojny Światowej),

VI. Kartuzy i okolice (m.in. Muzeum Kaszubskie w Kartuzach, Wieżyca)

Udział w naszym przedsięwzięciu to okazja do spędzenia interesującego urlopu, podczas którego można połączyć naukę z zabawą.

 

Ramowy porządek dnia dla uczestników letniej szkoły:

8.30 – 9.10  - Śniadanie w miejscu zakwaterowania

9.30 – 14.30 - Zajęcia z języka kaszubskiego

14.30 – 15.00 Przerwa obiadowa

16.00 – wykłady/warsztaty/ spotkania z animatorami kultury kaszubskiej

ok. 20.00 kolacja

 

Lektoraty z języka kaszubskiego będą prowadzili doświadczeni nauczyciele i animatorzy kultury:

Dariusz Majkowski – zastępca redaktora naczelnego Pomeranii i redaktor prowadzący pisma literackiego "Stegna". Wieloletni dziennikarz jednej z czołowej rozgłośni na Pomorzu – Radia Kaszëbë, pracował również w TVP Gdańsk. W latach 2010-2011 redaktor naczelny "Gazety Kościerskiej". Autor książki Tatczëzna (2010) i "Bibliô dlô dzecy" (2014). Laureat stypendium dziennikarskiego im. Izabelli Trojanowskiej. Prowadzi od lat lektoraty języka kaszubskiego dla dzieci oraz dorosłych.

 

Edyta Jankowska-Giermek - nauczycielka j. kaszubskiego oraz angielskiego, organizatorka warsztatów rękodzielniczych, popularyzatorka kultury i języka kaszubskiego.

 

Iwona Makurat - wieloletnia nauczycielka języka kaszubskiego, członek Rady Języka Kaszubskiego, korektor oraz redaktor tekstów kaszubskich, była redaktorka dodatku edukacyjnego do Pomeranii "Najô Ùczba".

 

Wykłady/warsztaty podczas letniej szkoły prowadzić będą m.in.:

Bożena Ugowska jest aktywnym członkiem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, zasiada w jury konkursu im. M. Stryjewskiego oraz szkolnych i lokalnych konkursach Rodny Mòwë, Czëtaniô Remùsa i innych. Aktywnie uczestniczy w Radzie Języka Kaszubskiego. Ma na swoim koncie liczne korekty, przekłady kaszubskich tekstów i publikacji oraz prowadzenie kursów  języka kaszubskiego.

 


Tomasz Fopke - kompozytor i literat tworzący głównie w języku kaszubskim, animator kultury kaszubskiej, działacz społeczny i samorządowy; autor kilkunastu zbiorów literackich i śpiewników.

 

Cezary Obracht-Prondzynski - prof. zw. dr hab., socjolog, antropolog, historyk. Pracuje na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie jest kierownikiem Zakładu Antropologii Społecznej, a w latach 2005-2012 był dyrektorem Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa. W latach 1995-2000 był redaktorem naczelnym miesięcznika „Pomerania”. Prezes Instututu Kaszubskiego oraz członek kliku towarzystw naukowych: Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, Towarzystwa Naukowego w Toruniu, Polskiego Towarzystwa Socjologicznego (członek Zarządu Głównego) oraz kilku organizacji społecznych, w tym przede wszystkim Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Pełni społecznie funkcje w kilku radach muzealnych (Wejherowo, Bytów, Słupsk) oraz w Radzie Programowej Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku. Jest też przewodniczącym Rady Fundacji Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego oraz Rady Fundacji „Ośrodek Badań i Analiz Społecznych” w Gdańsku. Zainteresowania badawcze dotyczą głównie problematyki mniejszości, kultury Kaszub i Pomorza, polityki regionalnej, ruchów regionalnych i etnicznych. Jest autorem kilkunastu książek oraz wielu artykułów naukowych, popularnonaukowych, publicystycznych.

 

Piotr Dziekanowski – dziennikarz, redaktor naczelny „Kuriera Bytowskiego”, publicysta, autor m.in. kryminałów i powieści s-f w języku kaszubskim, współautor kaszubskich komiksów współautor lokalnego podręcznika do nauki języka kaszubskiego, historii i geografii o powiecie bytowskim.

 


Łukasz Grzędzicki - wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, w latach 2010–2016 prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Zainteresowania: kształtowanie się statusu prawnego języka kaszubskiego.

 

Zyta Górna członkini Gdańskiego Stowarzyszenia Agroturyzmu. Założycielka wraz z przyjaciółkami Stowarzyszenia Kobiet Zgorzałego, którego do dziś jest prezesem. W 2011 roku została członkiem Stowarzyszenia Turystyczne Kaszuby w Kartuzach oraz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Stężycy. Autorka kaszubskiej książki kucharskiej Smaki Kaszub. Wykład z degustacją poświęcony będzie charakterystyce kuchni kaszubskiej.

 

 

 

 

 

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

 

Formularz zgłoszeniowy prosimy wysyłać na adres kontakt@kaszubi.pl

 

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.