Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
„Spotkamy się tego lata na Kaszubach"
poniedziałek, 11 czerwca 2018
Nie znaleziono zdjecia
Pracownia Józefa Chełmowskiego w Brusach Jagliach

Spędźmy te wakacje na Kaszubach, na terenach dotkliwie potraktowanych przez naturę. Regionom, które ucierpiały, dziś możemy pomóc wspierając turystykę.

Na Pomorzu wystartowała specjalna kampania „Spotkamy się tego lata na Kaszubach". Inicjator kampanii, Marszałek Mieczysław Struk w spotach radiowych i materiale wideo zachęca do spędzenia wakacji na terenach dotkniętych nawałnicą. Dochody z turystki mogą pomóc mieszkańcom odbudować domy i gospodarstwa. – Po ubiegłorocznej nawałnicy niemal wszyscy jeździliśmy tam z pomocą – mówi Mieczysław Struk. – Zbieraliśmy pieniądze, wysyłaliśmy wsparcie. Mieszkańcy poszkodowanych przez nawałnicę terenów wciąż potrzebują pomocy. Odbudowali bazę turystyczną, dlatego warto skorzystać z oferowanych noclegów, gastronomii i innych usług turystycznych.

Dramatyczna noc z 11 na 12 sierpnia

Ogromne nawałnice przeszły nad północną i centralną Polską w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. Najbardziej dotknęły województwo pomorskie, kujawsko-pomorskie oraz wielkopolskie. W Pomorskiem poszkodowanych zostało 31 gmin z 10 powiatów. Największe zniszczenia dotyczyły powiatów: bytowskiego (gminy Parchowo i Studzienice), chojnickiego (gminy: Brusy, Chojnice i Czersk), kartuskiego (gminy Sierakowice i Sulęczyno) oraz kościerskiego (gminy Dziemiany, Karsin i Lipusz). Poważne straty odnotowano w 11 nadleśnictwach PGL Lasy Państwowe i w lasach prywatnych w 8 powiatach. Zginęło 5 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Łącznie uszkodzonych zostało kilka tysięcy budynków mieszkalnych, a ponad 30 rodzin musiało opuścić swoje domy.

Bardzo poważne straty żywioł spowodował w zasobach przyrodniczych. Zniszczony został największy kompleks leśny w Polsce, jakim są Bory Tucholskie. To tereny objęte ochroną w formie parku narodowego, a od 2010 r. również statusem Rezerwatu Biosfery UNESCO. Ucierpiały także inne obszary objęte ochroną, a zwłaszcza: Tucholski Park Krajobrazowy, Wdzydzki Park Krajobrazowy, Zaborski Park Krajobrazowy, obszary ptasie Natura 2000 (Bory Tucholskie), obszary siedliskowe Natura 2000 (Jeziora Wdzydzkie, Sandr Brdy, Młosino-Lubnia), obszary chronionego krajobrazu (Chojnicko-Tucholskiego, fragment Borów Tucholskich, Gowidlińskiego, Lipuskiego) oraz wiele rezerwatów przyrody. Poważne straty odnotowano też w infrastrukturze drogowej, energetycznej, melioracyjnej oraz w rolnictwie. Zniszczone zostały budynki mieszkalne, ośrodki turystyczne i obiekty kulturalne.

źródło: pomorskie.eu

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.