Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Kaszubska Zatoka Kultury w Gdyni
czwartek, 21 czerwca 2018

W dniach 23-24 czerwca 2018 r. w ramach obchodów Dni Morza, na placu Kaszubskim - w historycznym sercu Gdyni, odbędzie się kiermasz pod nazwą „Kaszubska Zatoka Kultury”.

Jest to doskonała okazja do zapoznania się z kaszubskim rękodziełem oraz specjałami kuchni regionalnej – w tym produktem tradycyjnym Pomorza – kaszubską truskawką oraz potrawami rybnymi. W godzinach 11.00-17.00 będzie można podziwiać, a także nabyć dzieła twórców ludowych (rzeźba, haft), pamiątki, gadżety, czy elementy stroju zdobione kaszubskimi wzorami tzw. etnodesign. Ponadto, 23 czerwca w godzinach 11.00-14.00 będzie można nauczyć się udzielania pierwszej pomocy pod okiem strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej PKM Gdynia, czy wziąć udział w loterii organizowanej przez studentów Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni im. Eugeniusza Kwiatkowskiego.

Tego samego dnia o godzinie 13.30 pod pomnikiem Antoniego Abrahama na placu Kaszubskim zostaną złożone kwiaty w rocznicę śmierci tej zasłużonej postaci Pomorza. Również 23 czerwca, o godzinie 14.30 w Sali Widowiskowej Domu Rzemiosła przy ul. 10 Lutego 33 odbędzie się koncert patriotyczny z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości zatytułowany „Nie ma Kaszub bez Polonii”. Wystąpią: Gdyński Chór Kameralny, Chór Mieszany „Dzwon Kaszubski” oraz Chór Dziecięcy „Sorriso” ze SP nr 40, pod batutą Piotra Klemenskiego i Jolanty Karge-Kus.

Na koniec dnia o godzinie 18.00 w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy (ul. Portowa 2), zostanie odprawiona msza św. w intencji Ludzi Morza. Po zakończeniu, ok. godziny 19:15 nastąpi przemarsz uczestników pod pomnik Antoniego Abrahama i złożenie kwiatów.

Zachęcamy także do obejrzenia plenerowej wystawy „Serce Gdyni – plac Kaszubski i jego mieszkańcy w dawnej fotografii” przygotowanej przez Kaszubskie Forum Kultury i Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Gdyni oraz Marcina Scheibe. Ekspozycja obejmuje przeszło dwadzieścia plansz i kilkadziesiąt zdjęć ukazujących plac Kaszubski i jego okolice w dawnych czasach.

Plac Kaszubski - niegdyś Rynek Kaszubski. Jedno ze zdjęć, które będzie można zobaczyć podczas wystawy poświęconej temu miejscu. Ze zbiorów Marcina Scheibe

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.