Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Spotkania piszących po kaszubsku
środa, 11 lipca 2018

30 czerwca 2018 roku odbyła się kolejna edycja warsztatów dla piszących po kaszubsku organizowanych przez miesięcznik społeczno-kulturalny „Pomerania”. Tym razem z południa Kaszub (ostatnie warsztaty odbyły się w Brusach) 12-osobowa grupa aktywnie działająca w kaszubskim świecie zawitała na Nordę, a dokładniej do Władysławowa.

Warsztaty rozpoczęły się od spotkania z Arturem Jabłońskim – dziennikarzem, pisarzem, publicystą, założycielem Naji Szkòłe i Radia Kaszëbë. Dowiedzieliśmy się jak przez ostatni rok wyglądało prowadzenie pierwszej dwujęzycznej szkoły podstawowej na Kaszubach oraz z jakimi wyzwaniami się ona zmaga. 

Następnie udaliśmy się w kierunku portu morskiego we Władysławowie. Na miejscu czekał już na nas Jacek Wittbrodt – prezes Stowarzyszenia Rybaków Morskich. Przybliżył on sytuację rybaków nad polskim morzem, a także poruszył jedną z najbardziej problematycznych kwestii -  małą ilość ryb w Bałtyku.

Po obiedzie nie było czasu na odpoczynek. Pełni nowych sił pojechaliśmy do Gnieżdżewa na spotkanie z Józefem Roszmanem – jednym z najbardziej rozpoznawanych gawędziarzy na Kaszubach. Opowiedział nam on o swoich początkach w gawędziarstwie, źródłach inspiracji, a także o zamiłowaniu do zwierząt.

Wieczór upłynął nam na rozmowie z przedstawicielami lokalnych oddziałów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego z Władysławowa i Jastarni: Zygmuntem Orzeł i Ryszardem Struckiem oraz Piotrem Głombiowskim członkiem Północnokaszubskiej Lokalnej Grupy Rybackiej. W trakcie tego spotkania zaproszeni goście opowiedzieli o działalności tutejszych oddziałów ZKP na rzecz Kaszub, a także o wydarzeniach, które cyklicznie odbywają się na Nordzie.

Niedzielny poranek to dla uczestników moment podsumowania. Tym razem spotkaliśmy się w ogrodzie, gdzie oprócz rozmów o wczorajszych spotkaniach, Dariusz Majkowski przybliżył nam postać Piotra Dziekanowskiego, w kaszubskojęzycznej literaturze znanego jako Jón Natrzecy.

Owocem warsztatów będą artykuły i reportaże napisane przez uczestników opublikowane w najbliższych numerach „Pomeranii”.

Ewa Nowicka

 

 

Projekt został zrealizowany dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.