Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie na Openerze!
środa, 18 lipca 2018

Od 4 do 7 lipca na Babich Dołach w Gdyni tradycyjnie odbywał się jeden z największych festiwali muzycznych na świecie - Open'er Festival. Jak co roku organizatorzy zapewnili licznie zgromadzonym fanom muzyki wiele atrakcji w postaci gwiazd tj. Gorillaz, Arctic Monkeys, Depeche Mode czy Bruno Mars. Na koncertach jednak nie kończy się idea Open’era, ponieważ co roku wielkim zainteresowaniem cieszy się miasteczko festiwalowe, gdzie można zapoznać się z najnowszymi trendami mody, przez prezentacje kolekcji odzieżowych młodych projektantów, wziąć udział w porannych zajęciach jogi i zumby z profesjonalnymi trenerami czy dowiedzieć się więcej o działalności licznych polskich organizacji pozarządowych.

 

 

Właśnie tam pośród wielu stoisk w strefie NGO można było znaleźć młodych Kaszubów. Już po raz piąty Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie reprezentowane przez Klub Studencki Pomorania wraz z kilkudziesięcioma innymi stowarzyszeniami non-profit zostało zaproszone do strefy organizacji pozarządowych, aby zaprezentować  swoją działalność i propagować wśród festiwalowiczów z całej Europy wiedzę o regionie, w którym odbywa się największa muzyczna impreza w Polsce. Klub Studencki "Pomorania" pokazywał m.in. proces mielenia tabaki, częstował nią z wielu przeróżnych tabakier oraz uczył gry na kaszubskich instrumentach ludowych.

Każdy, kto chciał bliżej poznać kulturę Kaszub i Pomorza, mógł również usłyszeć lub przeczytać tłumaczenia kaszubskie klasyków literatury - "Kubusia Puchatka" i "Pana Tadeusza". Zachęcano również do zapoznania się literaturą dla dzieci, czyli  z przygodami "Balbiny z IV b" i nagraniami z cyklu "Kaszubskie bajania".

Na stoisku prezentowano regionalne wzornictwo oraz zwyczaje, m.in. tworzenie kwiatów z papieru. Jak co roku dużym powodzeniem cieszyły się kaszubskie instrumenty, takie jak diabelskie skrzypce czy burczybas, na których gry mógł spróbować każdy uczestnik imprezy.

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.