Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
IV Letnia szkoła za nami
środa, 18 lipca 2018

Przez pierwsze dwa tygodnie lipca odbywała się w Wieżycy i okolicy IV Letnia szkoła języka i kultury kaszubskiej. Jej uczestnicy (a wśród nich nauczyciele i kandydaci na nauczycieli, naukowcy z różnych polskich uczelni, studenci i pasjonaci regionu) pogłębiali znajomość języka kaszubskiego lub uczyli się go od podstaw. Ten intensywny kurs polegał na lektoratach języka regionalnego (które prowadzili doświadczeni trenerzy: Dariusz Majkowski, Edyta Jankowska - Giermek i Iwona Makurat) i popołudniowych oraz weekendowych wyjazdach studyjnych do ciekawych miejsc na Kaszubach (m.in. Wdzydz, Będomina, Kościerzyny, Oliwy, Płotowa i Bytowa). Na XX Zjazd Kaszubów w Luzinie uczestnicy IV Letniej szkoły dotarli pociągiem Transcassubia. Podczas spływu kajakowego Zbrzycą niektórzy po raz pierwszy w życiu mieli okazję poznać uroki Pomorza z perspektywy wodniaków, pod których wpływem było wielu kaszubskich literatów, a w tym wychowany nad tą rzeczką redaktor Stanisław Pestka. Wykłady osób współcześnie zaangażowanych w ruch kaszubsko-pomorski i udział w inscenizacji wesela kaszubskiego w Chmielnie dopełniły program. IV Letnią szkołę języka i kultury kaszubskiej zakończył egzamin pisemny i ustny.  Te dwa tygodnie dla uczestników były intensywnie spędzonym czasem, który zdecydowanie rozbudził zainteresowanie Kaszubami.

 

Projekt został zrealizowany dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.