Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Warsztaty z malowania na szkle
poniedziałek, 23 lipca 2018

Od maja w Kartuskim Centrum Kultury grupa osób uzdolnionych plastycznie oraz zainteresowanych sztuką regionalną pod okiem twórczyni ludowej, Alicji Serkowskiej, zdobywa szlify w niezwykłej i unikatowej kaszubskiej dziedzinie sztuki jaką jest malarstwo na szkle.  

fot. Piotr Pastalenc

Rzemiosło to jest ważną częścią kaszubskiej tożsamości, jednak mimo to brak fachowej literatury dotyczącej tematu oraz niewielka ilość zbiorów historycznych (największy zbiór eksponatów muzealnych zgromadzonych w Kaszubskim Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich spłonął podczas pożaru w 1932 r.) stwarzają niebezpieczeństwo zaniku tej formy sztuki ludowej. Zagrożenie zapomnienia tego oryginalnego rzemiosła stwarza również fakt utraty mistrzów sztuki malarstwa na szkle tj. Anna Bassmann-Detloff z Pucka, Józef Chełmowski z Brus czy Marian Kuźmiński z Kiełpina.

fot. Piotr Pastalenc

Z tych powodów Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie rozpoczęło szukanie rozwiązań, które przywrócą tej sztuce ludowej należne miejsce oraz zapewnią jej kontynuację przez następne pokolenia. Odpowiedzią na tę sytuację było stworzenie projektu warsztatów dofinansowanego z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna”.

fot. Piotr Pastalenc

fot. Piotr Pastalenc

Uczestnicy warsztatów do końca roku nabędą kompletną wiedzę dotyczącą malarstwa na szkle zarówno w kontekście technicznego wykonania obrazu (projektowanie własnej kompozycji, dobór odpowiedniej kolorystyki, odpowiednie wykonanie szkicu i przeniesienie go na szkło, malowanie obrazu farbami plakatowymi oraz akrylowymi, omówienie i nauka oprawiania pracy w ramki itd.) jak i historii tej dziedziny sztuki (charakterystyka i rys historyczny malarstwa na szkle, omówienie ośrodków malarstwa na szkle występujących w Polsce i przedstawienie cech poszczególnych grup malarskich, omówienie sposobów malowania na podstawie wybranych prac).

fot. Piotr Pastalenc

 

Historia kaszubskiego malarstwa na szkle

Malarstwo na szkle to sztuka mało popularna i trochę już zapomniana. W latach sześćdziesiątych XIX w. przeżywała swój największy rozkwit. Samo powstanie tej dziedziny malarstwa ma ścisły związek z pojawieniem się hut szkła. Niewielkich rozmiarów tafle szklane świetnie nadawały się do zdobienia. Artyści wypracowali nowy sposób malowania, niespotykany dotąd. Polega on na tym, że maluje się obrazy jakby od końca do początku. Zupełnie odwrotnie do malowania na płótnie. Gotowe dzieło powstaje bezpośrednio na szybie. Wykonuje się je z jednej strony szkła, a ogląda się z drugiej. Jest to proces bardzo złożony, wymagający dokładnego przygotowania. Analizując obrazy malowane na szkle zauważa się pewne cechy charakterystyczne, które świadczą o ich pochodzeniu oraz autorach. Spośród obrazów powstających w różnych regionach Polski, wyodrębniają się dziełka kaszubskie. Część ze zgromadzonej przez siebie kolekcji w Skansenie we Wdzydzach Kiszewskich opisał Izydor Gulgowski. Natomiast Tadeusz Seweryn wykonał akwarelowe kopie trzech obrazów. Są to cenne dokumenty z uwagi na to, że zbiór wdzydzki spłonął w pożarze w 1932 roku. Do dzisiaj przetrwało jedynie sześć oryginalnych obrazów kaszubskich. Cztery zgromadzone w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach, są to "Pan Jezus", "Św. Mateusz", "Św. Barbara" oraz "Ecce Mater". Piąty to "Św. Rozalia Patron", która znajduje się z Muzeum Etnograficznym w Toruniu. Szóstym obrazem jest "Ukrzyżowany", który jest eksponatem Muzeum Kaszubskiego w Dębkach.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.