Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Fischmarkt powraca do Gdańska!
wtorek, 14 sierpnia 2018
Nie znaleziono zdjecia
Fischmarkt 2013, fot. A. Wegner

Fischmarkt powraca do Gdańska, a dokładnie na Ołowiankę, gdzie wraz z festiwalem piosenki kaszubskiej porwie mieszkańców Pomorza oraz przybyłych turystów do wyjątkowego i magicznego morskiego świata północnych Kaszub oraz zauroczy rybackim folklorem tak charakterystycznym dla Zatoki Gdańskiej oraz Półwyspu Helskiego. To szczególne święto rozpocznie się już w tę sobotę 18 sierpnia o godzinie 12.

 

 

Fishmarkt to wydarzenie kulturalne inspirujące się wielowiekową tradycją targów rybnych w Gdańsku sięgającej XIV wieku. W 1342 wielki mistrz krzyżacki Ludolf Kônig nadał gdańszczanom przywilej handlu rybami i już rok później z tego przywileju chętnie korzystali rybacy z Półwyspu Helskiego, którzy przywozili tu łodziami – Pomerankami złowione przez siebie ryby. Handlujący kaszubscy rybacy od samego początku istnienia zaopatrywali mieszkańców ówczesnego Gdańska w świeże ryby oraz wszelkiego rodzaju owoce morza. Przez kilka wieków trwania fischmarktu gdańskiego, rybackie tradycje i folklor wytworzyły niepowtarzalną atmosferę targu rybnego Gdańska. Targ organizowany był w każdy piątek tygodnia, natomiast w czasie Jarmarku Dominikańskiego był obecny nad Motławą przez dłuższy czas. W tym roku rybacy z półwyspu przycumują do brzegów Motławy, a Fishmarkt ponownie zagości w ramach Jarmarku Św. Dominika.

W ostatnią sobotę Jarmarku kilkanaście pieczołowicie odbudowanych Pomeranek z rybami przybędzie do Gdańska, aby duch targów rybnych powrócił. W ramach wydarzenia zorganizowana zostanie inscenizacja przemarszu ludzi morza z darami do ratusza, odbędą się warsztaty i pokazy kulinarne, będzie można spróbować swoich sił w rzemiośle rybackim oraz posłuchać opowieści o pracy na morzu i niezwykłych zwyczajach społeczności nadmorskiej.

Fischmarkt 2013, fot. A. Wegner

W ramach wydarzenia pojawią się stanowiska edukacyjno-warsztatowe muzeów pomorskich tj. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Muzeum Ziemi Puckiej w Pucku, Muzeum Kaszubskie w Kartuzach oraz Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich. Tutaj goście będą mieć możliwość poznania pracy oraz działalności poszczególnych muzeów, wzięcia udziału w interesujących warsztatach.

Podczas Fishmaktu znajdziemy stoiska Kół Gospodyń Wiejskich oraz producentów rybnych, u których będzie można zasmakować kaszubskiej oraz regionalnej kuchni. Rozstawione zostaną namioty, w których będzie możliwość nabycia niezwykłych i wyjątkowych dzieł twórców ludowych. Nie zabraknie również naszego żółto-czarnego namiotu wraz z najnowszymi publikacjami Wydawnictwa ZKP, w tym odświeżoną wersję publikacji pt. „Fischmarkt w Gdańsku”, poświęconą historii Targu Rybnego, do tego wzbogaconą o fragmenty prozy pisarzy polskich i kaszubskich, historyczne relacje świadków oraz archiwalne zdjęcia przygotowane przez Muzeum Ziemi Puckiej.

Fischmarkt 2013, fot. A. Wegner

 W tym roku wyjątkowo Fischmarkt został połączony z 6 edycją Festiwalu Piosenki Kaszubskiej, czyli święta kaszubskiej muzyki – tej tradycyjnej jak i tej współczesnej. Pomysł stworzenia festiwalu zrodził się w 2012 roku, kiedy to odbyły się w Centrum Św. Jana w Gdańsku koncerty promujące kaszubską oraz ukraińską kulturę w ramach międzynarodowego seminarium organizacji mniejszościowych oraz społeczności regionalnych pod hasłem "Solidarity in Diversity". W 2014 i 2015 roku w klubie studenckim Kwadratowa Politechniki Gdańskiej odbyły się dwie edycje festiwalu pod nazwą Kaszëbë FEST. Przez kolejne 2 edycje gospodarzem festiwalu były Kartuzy, a gwiazdy muzyki kaszubskiej i folkowej bawiły swą muzyką publiczność na scenie ustawionej w Parku Solidarności.

Festiwal Piosenki Kaszubskiej 2017, fot. Adam Topowicz

 

Wydarzenie to będzie manifestacją kaszubskich wartości oraz ideałów, prezentując naszą część kraju jako miejsce bogate w tradycje oraz nowoczesne inspiracje. Festiwal ma na celu promocję przede wszystkim współczesnej twórczości i kultury Kaszubów, ale również poszerzenia horyzontów uczestników koncertu o inne kultury.

Sobota, 18 sierpnia, Gdańsk - Ołowianka

SCENA

12.00 - Otwarcie

12.15-13.35 - Manijôcë + prezenatacja muzeów

- Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

- Muzeum Ziemi Puckiej w Pucku

- Muzeum Kaszubskie w Kartuzach

- Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich

13.40-14.00 - Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca Sierakowice

14.05-14.35 - Orkiestra Dęta z Jastarni

14.40-15.10 - Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca Sierakowice

15.15-15.45 - Orkiestra Dęta z Jastarni

15.45-16.00 - Rybak z Pomeranki

16.15-16.30 - Mirosław Kuklik, Dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej

16.30-17.30 - Fucus

17.35 - Zakończenie

 

PRZEMARSZ

12.20 - Start z Ołowianki

12.50 - Przybycie do Ratusza

13.00 - Odegranie Hymnu Kaszubskiego z wieży ratuszowej

13.20 - Powrót na Ołowiankę

 

Zapraszamy również na koncert patriotycznego  zespołu  rockowego  CONTRA MUNDUM, który odbędzie się również na Ołowiance o godz.18 zaraz po zakończeniu Fischmarktu.

Więcej informacji na: http://www.kaszubi.pl/wydarzenia/wydarzenie/id/1666

 

Fucus

 

Zespół wykonujący muzykę folkową: irlandzką, bretońską i szkocką. Głównym wypracowanym przez muzyków nurtem są tradycyjne pieśni kaszubskie oraz własne kompozycje do tekstów w języku kaszubskim, które w warstwie muzycznej inspirowane są m.in. folklorem irlandzkim. W bogatym repertuarze zespołu znajdują się również szanty i pieśni morskie. Grupa pojawiła się na rynku muzycznym w roku 2003 . W maju 2017 zespół wydał swoją czwartą płytę – "Tak to je". Obecnie grupa przygotowuje się do obchodów 15-lecia swojego istnienia.

 

Manijôcë

Zespół zadebiutował w 2006 roku na antenie TV Gdańsk w programie "Kaszëbë". W swoim repertuarze ma tradycyjne utwory kaszubskie, jak również utwory zwane biesiadą kaszubską. Liderem zespołu jest znany na Kaszubach gawędziarz - Rafał Potrykus, którego wspaniałe poczucie humoru wraz z muzyką samego zespołu jest mieszanką wybuchową, która jest w stanie rozruszać każdą publiczność.

 

Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca Sierakowice

 

Zespół składakący się głównie z młodzieży szkół gimnazjalnych, średnich  oraz studentów założony został już w 1980 roku, a obecnie działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sierakowicach. Aktualnie zespół liczy 46 członków, w tym 13-osobową kapelę. Grupa osiągała liczne sukcesy od tych na poziomie lokalnych zaczynając, a kończąc na sukcesach w wymiarze krajowym oraz międzynarodowym. Świadczą o tym zdobyte nagrody i tytuły, oraz wielokrotny udział Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Sierakowice” w festiwalach międzynarodowych i światowych. Uczestnictwo w tych festiwalach pozwoliło zespołowi poznać prawie całą Europę i część Azji. Zespół na każdy występ tak samo mozolnie jak i dokładnie przygotowuje się i aranżuje, ale trzeba pamiętać, że członkowie zespołu, czyli tancerze oraz kapela, na każdym występie reprezentując swój region i kulturę przede wszystkim świetnie się bawią.

Organizatorami wydarzenia są Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Stowarzyszenie Pomeranek, Północnokaszubska Lokalna Grupa Rybacka oraz Samorząd Województwa Pomorskiego.

S E R D E C Z N I E    Z A P R A S Z A M Y   ! ! ! 


Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”

     
Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska


Projekt został zrealizowany dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

 

 

 

  

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.