Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
I Walne Plachandry
poniedziałek, 27 sierpnia 2018
Nie znaleziono zdjecia
fot. Tomasz Jagielski

I Walne Plachandry, to zlot Kociewiaków i sympatyków Kociewia, który w sobotę 25 sierpnia odbył się w Piasecznie.

Pomorze to piękna i bogata w historię  oraz walory przyrodnicze kraina, a tworzą ją także Kociewiacy i jej mieszkańcy, ta idea legła u podstaw zorganizowania ich spotkania – powiedział Tomasz Damaszk, pomysłodawca i organizator Walnych Plachandrów. Nazwa ta to w gwarze kociewskiej spotkanie, plotki wśród znajomych – dodaje prof. Maria Pająkowska – Kensik. Nad całością spotkania unosił się duch Jana Ejankowskiego - wielkiego piewcy historii, tradycji i kultury Kociewia.

fot. Tomasz Jagielski

     Plachandry rozpoczęły się od uroczystej mszy w miejscowym kościele, po której licznie przybyli uczestnicy przeszli do studzienki z cudownym źródełkiem - na miejsce Maryjnych objawień w XIV w. Wśród gości wydarzenia byli samorządowcy z marszałkiem Mieczysławem Strukiem na czele oraz wojewodą Dariuszem Drelichem, jak i również Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, prof. Edmund Wittbrodt.

fot. Tomasz Jagielski

     Jednym z elementów spotkania było wręczenie nagród. Tytuł „Ambasadora Kociewia” trafił do Wojciecha Cejrowskiego, dziennikarza, podróżnika, publicysty. W kategorii grupowej wyróżniono Zespół Pieśni i Tańca Modraki z Pelplina. Tytuły „Perełki Kociewia” kapituła przyznała dwóm osobom: Izabeli Czogała z Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gd. oraz Patrykowi Podwojskiemu - muzykowi związanemu ze Zblewem. To organista katedry w Oliwie, inicjator i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej na Kociewiu.

 

fot. Łukasz Richert

     Podczas spotkania Kociewiaków odbył się także 25. Przegląd Kociewskich Zespołów Folklorystycznych ku czci Władczyni Kociewia im. Jana Ejankowskiego. Rozwiązano także Konkurs Współczesnej Sztuki Ludowej Kociewia, Kaszub i Borów Tucholskich. W kategorii rzeźba I miejsce zajął Witold Piernicki, a fotografii kapliczek Roman Jagoda.

fot. Tomasz Jagielski

    Zlot Kociewiaków w Piasecznie to także pokazy dorobku KGW, regionalnego rękodzieła, konkursy, gry, zabawy oraz występy i koncerty.

     Te spotkania będą kontynuowane w przyszłości i już organizatorzy zapraszają wszystkich w przyszłym roku do Wirt na kolejne już II Walne Plachandry.

 

Relacja z kanału YouTube Pomorskie.eu :

 

Relacja w niedzielnym wydaniu Panoramy TVP3 Gdańsk:

 

Relacja portalu tczew.naszemiasto.pl

 Galeria zdjęć z tczew.naszemiasto.pl fot. Przemysław Zieliński


NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.