Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Oświadczenie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
środa, 12 września 2018

Gdańsk, dn. 12 września 2018 r.

 

Oświadczenie Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego

w sprawie braku zgody władz Uniwersytetu Gdańskiego

na uruchomienie kierunku etnofilologia kaszubska

w roku akademickich 2018/19

 

Decyzję władz Uniwersytetu Gdańskiego o nieuruchomieniu etnofilologii kaszubskiej w roku akademickim 2018/19 przyjęliśmy z niezrozumieniem i zaskoczeniem. Przy liczbie kandydatów bliskiej przyjętemu limitowi i dofinansowaniu kierunku przez ministerstwo liczyliśmy na jego uruchomienie. Uważamy tę decyzję za krzywdzącą dla młodzieży, która planowała podjąć studia na tym kierunku.

Decyzja jest szkodliwa dla społeczności kaszubskiej, a naszym zdaniem także dla samego Uniwersytetu Gdańskiego, dla którego spawy kaszubskie były zawsze ważne. Środowisko kaszubskie zostaje pozbawione możliwości realizacji swoich podstawowych praw do kształcenia na poziomie wyższym. Kierunek powstał dzięki wieloletnim staraniom przedstawicieli różnych środowisk kaszubskich, w tym Zrzeszenia, a na uniwersytecie został uruchomiony w roku akademickim 2014/15. Wówczas także liczba kandydatów nie osiągnęła progu 25 osób, ale kierunek został uruchomiony. Na europejskich uczelniach kierunki podobne do naszego prowadzone są „nawet dla jednego studenta”.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że etnofilologia kaszubska nie jest kierunkiem masowym. Dlatego przez wiele miesięcy wspólnie z Radą Programową kierunku pracowaliśmy nad taką koncepcją kształcenia, która podniosłaby jego atrakcyjność. Powstał – w naszym przekonaniu – program rzetelny i ciekawy, korzystny dla wszystkich, uwzględniający także specyfikę małej, niestandardowej grupy. Kierunek etnofilologia kaszubska otrzymuje wsparcie finansowe w postaci dotacji z MSWiA na zadanie mające na celu ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz zachowanie i rozwój języka regionalnego. Ta dotacja ma z założenia rozwiązywać problem małej liczby studentów, aby dodatkowych kosztów nie ponosiła uczelnia.

Etnofilologia kaszubska jest skierowana do osób zainteresowanych kaszubszczyzną, pragnących związać swoją przyszłość zawodową z pracą na rzecz regionu. Pilnie poszukiwane są osoby o wysokich kompetencjach językowych w kaszubszczyźnie. Mamy wakaty w wielu szkołach, gdzie rodzice i uczniowie zgłaszają potrzebę uczenia się języka kaszubskiego.

Dla nas ważna jest też kontynuacja kształcenia. Dlatego prosimy władze Uniwersytetu Gdańskiego o ponowne rozważenie sprawy i zgodę na uruchomienie kierunku w roku akademickim 2018/19. Może nie jest jeszcze za późno.

Liczymy na wyrozumiałość i dalszą współpracę w zakresie kierunku etnofilologia kaszubska, studiów podyplomowych i wszelkich innych działań które służą budowaniu tożsamości i specyfiki naszego regionu.

           Łukasz Grzędzicki                                                Prof. Edmund Wittbrodt
              Wiceprezes                                                               Prezes
Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego                          Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.