Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Kim dziś są Kaszubi?
środa, 18 lipca 2012

Co dziś jest wyznacznikiem kaszubskiej tożsamości? Język, genealogia, religia a może wybór? Dlaczego ktoś może o sobie powiedzieć: „jestem Kaszubą” i co to stwierdzenie oznacza? Na tak, zdawało by się, proste, ale wciąż ważne pytania starali się odpowiadać uczestnicy spotkania promującego publikację pt. „Społeczność kaszubska w procesie przemian. Kultura. Tożsamość. Język.” 

Słowo wstępne wygłosił prof. Józef Borzyszkowski. Jak stwierdził – To pozycja adresowana przede wszystkim dla tych, który odkrywają Kaszubów i są na początku drogi nad studiowaniem kaszubskiego losu  tu na Pomorzu. Prezes Instytutu Kaszubskiego dodał również, iż wiele z tego co napisano w publikacji należy wprowadzić w życie, do naszej Kaszubskiej.

Wśród autorów wydawnictwa znaleźli politycy, dziennikarze oraz naukowcy. Jak przyznał jeden z nich, prof. Cezary Obracht-Prondzyński książka powstała w celu popularyzacji społeczności Kaszubskiej i jej dorobku.

Inny współautor prof. Henryk Skorowski,  filozof,  rektor Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, zaznaczył, iż należy dowartościowywać Kaszubów, więcej mówić i pisać o zaletach niż przywarach, ponieważ w ten sposób można podtrzymywać etos Kaszubów. 

Senator Kazimierz Kleina, współredaktor książki, jednocześnie współgospodarz spotkania w Starbieninie, obiecał, że Kaszubski Zespół Parlamentarny dołoży starań, aby seria „Zeszyty senackie” w przyszłości wzbogaciła się o kolejne numery poświęcone tematyce kaszubskiej.

K.W.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.