Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Bajkowy Festyn Rodzinny w Kościerzynie
poniedziałek, 17 września 2018

Bajkowy Festyn Rodzinny w ramach akcji Kaszubskie Bajania po raz ósmy zawitał na kościerski rynek, gdzie przybyło mnóstwo dzieci chcących poznać oraz zagłębić się w baśniowy świat Kaszub. Wydarzenie to zostało połączone w tym roku z uroczystością odsłonięcia pomnika Aleksandra Majkowskiego, urodzonego w Kościerzynie wybitnego kaszubskiego dziennikarza, pisarza oraz działacza społecznego.

fot. Łukasz Richert

Uroczystości przy kościerskim pomniku  przywódcy Młodokaszubów odbyły się o 13:30 przy ul. Długiej, gdzie głos zabrał Burmistrz Kościerzyny Michał Majewski, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Edmund Wittbrodt, prof. Tadeusz Linkner oraz twórca pomnika - Tomasz Radziewicz.

Godzinę później odbyło się oficjalne otwarcie Bajkowego Festynu Rodzinnego na scenie zlokalizowanej na Głównym Rynku, które zainaugurował prowadzący festyn dziennikarz Radia Gdańsk oraz tegoroczny laureat Stypendium im. I. Trojanowskiej, Robert Groth. Zaraz po tym Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego przedstawił jak ważną ideę niesie z sobą akcja „Kaszubskie Bajania”, która jest bardzo istotna w utrwalaniu oraz propagowaniu języka kaszubskiego wśród najmłodszych.

fot. koscierski.info

W tym roku promowano 3 publikacje Wydawnictwa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego: „W krôjnie kaszëbsczich brawãdów”, „Mariolka i ji przigodë” Romana Drzezdzona, „Zuzónka jak mrzónka. Kołysanka z marzen / Krôjczi pôjczi. Wiersze dla dzieci” Stanisława Jankego oraz audiobook z przygodami „Macka” Janusza Mamelskiego. Ostatnia pozycja była rozdawana jako upominek wszystkim przybyłym na Rynek dzieciom.

Audiobook "Mack" Janusza Mamelskiego przesłuchać pod adresem: http://www.akademiabajkikaszubskiej.pl/bajki/9

Podczas festynu na binie występowały również dziecięce oraz młodzieżowe zespoły regionalne tj. "Mała Kościerzyna" i Zespół Łubiańsczé Gzubë z Łubiany, czytano bajki kaszubskie (z recytacją zmierzyli się twórcy bajek: Janusz Mamelski oraz Roman Drzeżdzon jak i Joanna Szroeder) oraz prowadzono konkursy z nagrodami z wiedzy o literaturze kaszubskiej. Dzieci szczególnie upodobały sobie zajęcia zumby, które prowadziła ze sceny Anna Cupa-Dziemińska wraz z swoimi podopiecznymi. Dzieci tańczyły przy muzyce skaszubionej wersji „Waka Waka” Shakiry czy „All about that bass” Meghan Trainor. Na koniec wspaniałym występem uraczyła kościerską publiczność młoda utalentowana piosenkarka Marcelina Szroeder.

fot. Paweł Wiczyński

fot. Paweł Wiczyński

fot. Łukasz Richert

fot. Paweł Wiczyński

W namiocie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego przez cały czas trwania wszystkich występów można było wziąć udział w konkursie plastycznym „Kaszubskie bajki oraz baśnie”. Dzieci przelewały na papier za pomocą kredek i pisaków swoje wyobrażenia o postaciach oraz mitycznych stworzeniach z kaszubskiej literatury dziecięcej. Na koniec festynu dla najlepszych twórców najlepszych prac czekały wspaniałe nagrody, które wręczał na scenie dyrektor Biura Zarzadu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Łukasz Richert.

fot. Paweł Wiczyński

fot. Paweł Wiczyński

Na Kościerskim rynku nie zabrakło również stoisk twórców ludowych jak i żółto-czarnego namiotu Wydawnictwa ZKP z nowościami wydawniczymi, który z chęcią odwiedzali  zarówno mali i duzi.

Bajkowy Festyn rodzinny oraz odsłonięcie pomnika Aleksandra Majkowskiego zostały odnotowane w mediach regionalnych i krajowych:

http://koscierski.info/wiadomosc,36099,Koscierzyna-Bajkowy-Festyn-Rodzinny.html

http://koscierzyna.naszemiasto.pl/artykul/odslonieto-pomnik-dr-aleksandra-majkowskiego-na-ul-dlugiej,4803571,artgal,t,id,tm.html

http://www.nowepomorze.pl/koscierzyna/koscierzyna-wydarzenia/2362-aleksander-majkowski-spaceruje-po-dlugiej.html

http://www.koscierzyna24.info/wiadomosci/2631,nowy-pomnik-aleksandra-majkowskiego

 

 

Organizatorami wydarzenia było: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Burmistrz Miasta Kościerzyna.

 

Projekt zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Sponsorem "Kaszubskiego Bajania" jest PKO Bank Polski S.A.

 

 
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.