Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Nagroda dla Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
piątek, 28 września 2018

Niezmiernie miło nam poinformować, iż podczas 41. Ogólnopolskiej Konferencji Kartograficznej w Gdańsku został rozstrzygnięty konkurs "Mapa Roku 2017", gdzie "Atlas Dziejów Pomorza i jego mieszkańców - Kaszubów" autorstwa Jana Mordawskiego, z mapami opracowanymi przez Cartoteam z Wrocławia, w głosowaniu członków Stowarzyszenia Kartografów Polskich zajął:

II miejsce ex aequo w kategorii "Inne mapy i atlasy (drukowane)"

Natomiast w głosowaniu wszystkich uczestników konferencji atlas zdobył

Nagrodę Publiczności

w kategorii "Inne mapy i atlasy (drukowane)"

 

Za to zwycięstwo Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, które było wydawcą atlasu zostało uhonorowane okolicznościową statuetką, ufundowaną przez Głównego Geodetę Kraju, Patrona Honorowego Konkursu "Mapa Roku 2017" i całej konferencji.

________________________________________________________________

"Atlas Dziejów Pomorza i jego mieszkańców - Kaszubów" autorstwa Jana Mordawskiego

Atlas stanowi prawdziwe vademecum wydarzeń geologicznych, historycznych oraz całej gamy faktów, zagadnień i wydarzeń współczesnych związanych z Pomorzem i Kaszubami, aż do końca 2017 roku.

Wielką zaletą pracy, są świetne ryciny,  w tym autorskie mapy, diagramy i zestawienia tabelaryczne. W dużej części są to unikatowe opracowane, wykonane przez samego autora, które w znakomity sposób dokumentują analizowane zjawiska przestrzenne. Na wyróżnienie zasługuje także fakt, że stare mapy wykonane m.in. przez Ramułta, czy  Lorentza korespondują ze współczesnymi mapami Mordawskiego. Pozwala to nie tylko na analizę lokalizacji Kaszubów w przestrzeni Pomorza, ale także na prześledzenie występujących w tym zakresie zmian w czasie.

Język Atlasu jest bardzo przystępny, co jest istotne w odbiorze przez uczniów.

Studiując Atlas można odnieść nieodparte wrażenie że opracowanie to doskonale wpisuje się w nurt badawczy dotyczący kształtowania w przestrzeni Pomorza własnej tożsamości Kaszubów, społeczności, którą cechuje umiłowanie ziemi, jej kultury i krajobrazu. Praca ta stanowi nie tylko bardzo dobry materiał dydaktyczny do edukacji regionalnej w szkole, stanowi także cenny materiał dla współczesnych i przyszłych pokoleń miłośników Kaszubskiej małej ojczyzny.

 

Atlas można zakupić w naszej Księgarni "Kaszubska Książka" pod poniższym linkiem:

http://kaszubskaksiazka.pl/667-atlas-dziejow-pomorza-i-jego-mieszkacow-kaszubow.html 

 

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.